Sobota 9. prosince 2023, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči zasahovali proti požáru chemikálií

Minulý týden, přesněji ve čtvrtek 15. 3. 2007 v 15:32 hod., bylo vyhlášeno taktické cvičení hasičů v podniku Gumárny Zubří s námětem zásahu proti požáru chemikálií ve skladu továrny.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí, jednotka hasičů z povolání města Rožnov pod Radhoštěm, jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku Gumárny Zubří a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Zubří.

Cvičení bylo připraveno pro jednotky požární ochrany, které jsou předurčeny k zásahu v podniku podle I. stupně požárně poplachového plánu. Námětem taktického cvičení byl zásah ve skladu chemikálií a surovin ve třetím nadzemním podlaží výrobního objektu.
Při odpolední směně došlo k simulované závadě na lisu a k následnému požáru. Vedle lisu byly umístěny palety s oxidem zinečnatým, který při hoření působí jako silné oxidovadlo. Během chvíle se požár rozšíří na přilehlé palety s naskládaným kaučukem a sírou. V hustém dýmu ztrácí zaměstnanci rychle orientaci a někteří z nich upadají do bezvědomí. Elektrická požární signalizace je mimo provoz, protože se právě provádí výměna čidel. Jednomu ze zaměstnanců se podaří uniknout a ohlásit požár.
Požár se vyznačoval extrémním vývinem množství kouře. Jako první zasahovala místní podniková jednotka dobrovolných hasičů, která přijela s jednou cisternou. Hasiči v dýchacích přístrojích evakuovali zaměstnance a zachránili několik osob. Další se dostavila na místo jednotka z Rožnova pod Radhoštěm a jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí. Tyto dvě jednotky, za použití zásahových obleků a v dýchacích přístrojích, provedly vlastní hasební zásah. Jednotka dobrovolných hasičů obce Zubří zajistila vodní vedení k doplňování cisteren.

Podle předběžných závěrů bylo cvičení vyhodnoceno jako úspěšně zvládnuté. Zasahující jednotky se seznámily s areálem závodu a prakticky si vyzkoušely koordinovaný hasební zásah. Získané poznatky budou dále zpracovány a využity při školení a výcviku dalších hasičů.


mjr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wap-
Sdílet