Čtvrtek 30. listopadu 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár v silážní věži na Kudlově

Po ohlášení požáru dne 22. 3. 2007 v 11:47 hod. na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína a jednotka sboru dobrovolných hasičů z Kostelce. Další dvě povolané jednotky SDH z částí Prštné a Štípa nedorazily.

Už z dálky byl vidět z dálky stoupající kouř z jedné věže. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v jedné z řady silážních věží došlo k požáru uskladněného materiálu. Hasiči natáhli k věžím vodní vedení a snažili se požár uhasit. První zásah byl veden pod věží na hořící bio materiál, což ale nebylo dostatečně účinné. Další proud vody byl vytažen po žebříku do horní části věže a okny byla siláž hašena.

Požár byl ale ukryt v hromadě siláže uvnitř věže a hasiči neměli prakticky žádnou možnost dostat se k ohnisku. Velitel zásahu překontroloval teploty ve věži termokamerou a rozhodl k hašení použít těžkou pěnu One Seven system.

Tato speciálně vyráběná pěna přímo v zásahovém vozidle byla natlačena na horní část hořícího materiálu a vytvořila „čepici" uvnitř silážní věže. Další kontroly termokamerou ukázaly, že toto rozhodnutí mělo zásadní vliv na postupné ochlazení materiálu ze 150 na 50 stupňů Celsia. Této teploty bylo dosaženo po dvaceti minutách od příjezdu.

Silážní věž se bude muset nadále hlídat, o což se postarají dobrovolní hasiči. Po důkladném ochlazení bude materiál z věže vyvážen a případně dále postupně dohašován na volné ploše. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřovatel bude v šetření pokračovat až v dalších dnech, a teprve po úplném uhašení požáru. Příčinou vzniku požáru mohlo být samovznícení uskladněného materiálu nebo závada na elektroinstalaci věže.

mjr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wap-
Sdílet