Sobota 25. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zámek se ocitl v plamenech

Včera večer kolem 20. hodiny vypukl požár zámku v Zahrádkách. Oheň se rozšířil z půdních prostor a do všech čtyř věží, zasáhl i druhé patro zámku. Střecha a krovy kompletně shořely.

Škoda na klasicistním objektu byla ještě včera večer odhadována na 20 mil. korun, nyní je však zřejmé, že bude mnohem vyšší. Oheň zřejmě vypukl v podkroví, kde pracují dělníci na rekonstrukci objektu. „Kompletně prohořela střecha. Propadla se až do třetího patra, které rovněž pomalu prohořívá,“ sdělil operační důstojník českolipských hasičů Luděk Moc. Hasiči se musejí potýkat nejen s nesnesitelným žárem, ale i s mrazem. „Na místě nyní zasahuje šest jednotek. Probíhá střídání, neboť řada dobrovolných hasičů musí do práce,“ upřesnil Moc.

Na likvidaci požáru se podílelo celkem 41 profesionálních hasičů z České Lípy a Liberce a dále dobrovolní hasiči z České Lípy, Nového Boru, Doks, Stráže pod Ralskem, Holan a Jestřebí.

S ničivým živlem bojovalo ve čtvrtek v noci nejprve pět hasičských jednotek, avšak na pomoc jim musely přijet posily. Z Liberce poslali 27 metrů vysokou plošinu. „V pohotovosti zůstává ještě 42 metrů vysoká plošina,“ sdělil v noci operační libereckých hasičů Martin Beneš.

Zámek pochází ze druhé poloviny 16. století. Objekt vlastnily např. rody Vartenberků a Lichtenštejnů. Někdejším majitelem byl např. i Albrecht z Valdštejna. Posledním majitelem, předtím než zámek přešel do vlastnictví státu, byl Emanuel Lichtenštejn. Zámek z části slouží jako jazykové studijní středisko Karlovy Univerzity a hotel.

Včera večer odhadli hasiči předběžně škody na 20 milionů Kč, dnes už zazněla i částka 100 milionů korun (neoficiální informace). Příčina požáru je v šetření.

Zdroj: www.flashnews.czwww.i-noviny.cz
Sdílet