Čtvrtek 21. června 2018, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Seal navíjáky OK

Velikonoce přinesly zvýšený počet požárů

Teplé a suché jarní počasí v poslední době nahrává vzniku požárů. Výjimkou nebyly ani uplynulé Velikonoce, kdy se hasiči rozhodně nenudili a často vyjížděli k požárům travin, odpadů, polí nebo keřů.Od čtvrtka 5.4.2007 do pondělí 9.4.2007 likvi­dovaly jednotky požární ochrany celkem 570 požárů, což je více než dvojnásobek dlouhodobého průměru. Nejvíce hořelo ve čtvrtek 5.4.2007 (139 požárů) a také včera 9.4.2007 (130 požárů).

Příčinou tohoto nárůstu počtu požárů je teplé a suché počasí přinášející zvýšené riziko požárů v přírodním prostředí a také víkendové spalování odpadů.
Právě neopatrnost lidí při pálení biologického odpadu (zbytky staré strávy, listí, větve), či klestí v lese způsobuje každoročně na jaře a na podzim stovky požárů. Bohužel se stále objevují také případy zakázaného a velmi nebezpečného vypalování suchých porostů.

Opět je třeba připomenout, že pálení klestí v lese, stejně jako spalování jiných biologických odpadů na volném prostranství (zejména větší množství), je třeba předem oznámit na příslušné operační a informační středisko HZS kraje a uvést přitom místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktů na ni a také přijatá protipožární opatření. Omezí se tak riziko planých poplachů a zbytečných výjezdů jednotek požární ochrany.

Duben je vůbec již tradičně měsícem, který patří k těm nejhorším, co se týká počtu požárů – např. v loňském roce museli hasiči na počátku dubna denně likvidovat i přes 500 požárů.

Bohužel přibývá i velkých lesních požárů – posledním příkladem je čtvrtek 5.4.2007, kdy desítky profesionálních i dobrovolných hasičů s rozsáhlými lesními požáry bojovaly hned na dvou místech – na Chebsku a Pardubicku.

Ze statistik vyplývá, že 2/3 lesních požárů jsou způsobeny lidskou nedbalostí. Jedná se většinou buď o nedbalost při zakládání ohně (vloni 180 požárů), nebo je příčinou kouření v lese, které je mimochodem zákonem zakázáno (vloni 202 požárů).

Lesní požáry se hasičům obtížně likvidují, protože k nim mnohdy dochází v těžce přístupném terénu, kde nelze plně využít požární techniku. Chování ohně v lese je navíc mnohdy nevyzpytatelné (požár se může šířit pod zemí). Podobné zásahy jsou tak mnohdy časově velmi náročné a vyžádají si povolání většího množství jednotek požární ochrany.

Oheň v přírodě se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat značné majetkové a ekologické škody. Zvlášť při současném suchém počasí je nutné, aby občané při pohybu v lese a vůbec v přírodním prostředí (pole, louky, parky ) dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požáru:

• V přírodním prostředí se pokud možno vyhněte použití jakéhokoliv zdroje otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.
• V lese je kouření a rozdělávání ohně mimo k tomu vyhrazená místa ze zákona zakázáno. V případě porušení tohoto striktního zákazu mohou provinilci dostat pokutu až do výše 15 000 Kč, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až do výše 25 000 Kč. Zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.
• Pozor na používání propanbutanového nebo lihového vařiče! Ty nesmíte ani na okamžik pustit z dozoru, nebezpečí hrozí například při převržení nestabilního spotřebiče.

por. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
E-mail:petr.kopa­cek@grh.izscr­.cz

 -kuw-
Sdílet
Banner MEVA OK