Pátek 23. unora 2018, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK

Podobnost požárů čistě náhodná?

Na Zlínsku došlo ke dvěma požárům interiéru osobních automobilů Renault Scenic, jejich příčina je naprosto totožná a hořet ve vozidlech začalo přesně rok po sobě. První případ 22.3.2006, druhý případ 22.3.2007.

HZS Zlínského kraje a Renault ČR spolupracují na zprávě pro veřejnost, požáry v interiérech vozů Scénic jsou hlášeny z celé republiky.

Na konci měsíce března byl zveřejněn další případ požáru interiéru osobního auta Renault Scénic, který byl již několikátým ve Zlínském kraji. Příčina vzniku požáru i jeho následek byly vždy totožné, a proto se vyšetřovatelé rozhodli celý problém analyzovat a připravit zprávu pro společnost Renault ČR. HZS Zlínského kraje byl kontaktován zástupcem Renault ČR, který má rovněž značný zájem na získání důležitých údajů o tomto druhu požáru v automobilech Renault Scénic.

Velmi úzce obě strany spolupracují na shromáždění důkazního materiálu a kompletuje se seznam poškozených z celé republiky. Po důkladné analýze problému jsou obě strany připraveny informovat veřejnost a majitele těchto vozů o závěrech šetření.
Po zveřejnění některých případů požárů se do databáze poškozených majitelů hlásí i lidé, kterým se podobný požár v minulosti stal, ale nebyl hlášen ani hasičům, ani na společnost Renault.

HZS Zlínského kraje i Renault ČR se snaží společně ochránit zákaznickou síť majitelů těchto typů aut, kteří budou kontaktováni a informováni prostřednictvím společnosti Renault ČR.

Požár ze dne 22.3.2007

Dne 22.3.2007 v 06:15 hod. byl zjištěn požár v osobním autě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dnes ráno přišel majitel ke svému zaparkovanému osobnímu autu zn. Renault Scenic u domu a po otevření dveří zjistil, že uvnitř došlo k požáru. Plameny poškodily část interiéru vozu u dveří řidiče a část palubní desky.

Požár se sám uhasil po spotřebování vzdušného kyslíku uvnitř auta a dál se nerozšířil. Požár nebyl nikým zpozorován a byl zjištěn až majitelem. Požár se proto obešel bez výjezdu jednotek hasičů k zásahu.

Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 50 000 Kč. S největší pravděpodobnosti došlo k závadě na elektroinstalaci vozu, která je spojená s vyhříváním vnějšího zrcátka. Přesně před jedním rokem došlo k totožnému požáru u stejného typu vozidla, které bylo zaparkováno také v Rožnově pod Radhoštěm a na oba případy vyjížděl stejný vyšetřovatel hasičů. Oba případy jsou zcela totožné, včetně typu vozu, který je navíc ze stejné doby výroby.

Požár ze dne 22.3.2006

Dne 22.3.2006 v 15:45 hod. byli hasiči informováni o požáru v osobním autě v Rožnově pod Radhoštěm.

Na místo vyjela jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Rožnov pod Radhoštěm s jednou cisternou. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na jednom parkovišti došlo k požáru uvnitř vozu zn. Renault Scenic.

Díky včasnému zjištění a nahlášení požáru přijeli hasiči k hořícímu vozu do pěti minut. Násilím rozbili malé okénko dveří řidiče a požár uvnitř auta uhasili. Rychlým zásahem se hasičům podařilo zabránit rozšíření požáru a vzniku velkých škod. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Vsetína bylo místo ohledáno. Řidič uvedl, že vozidlo na parkovišti odstavil ráno v 06:30 hod., kdy přijel do svého zaměstnání. Před vznikem požáru nebylo vozidlo poškozeno a auto bylo uzamčeno. Požár vznikl od elektrického ovládání vnějších zrcátek. To bylo pod napětím, i když klíč nebyl v zapalovací skříňce. Tento fakt byl ověřen u jiného vozu stejného typu. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena nejméně na 50 000 Kč. Požár poškodil především dveře a část palubní desky.

K oběma požárům došlo v Rožnově pod Radhoštěm.

mjr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wap-
Sdílet
Banner VIP: Devold 970x150 OK