Neděle 25. července 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Světový den obětí dopravních nehod připomenou pietní akty, poděkování bude patřit i hasičům

Vzpomenout 17. listopadu 2013 na ty, kteří se z cest nevrátili, poděkovat pomáhajícím, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle už tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod.

V Praze se v tento den v 11 hodin uskuteční pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova). Organizují ho členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

Neděle bude patřit také vzpomínkovým bohoslužbám Na památku obětí dopravních nehod. První začne v 9,30 v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Klimkovicích. V 15 hodin pak v naší první dálniční kapli na D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) s česko-německou účastí a dále v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

V neposlední řadě je potřeba vzpomenout a poděkovat všem, kdo při nehodách pomáhají, kdo jsou u nehod jako první. A i když se jim nepodaří zachránit život, přesto, že tak se tak moc snaží, jsou s našimi zemřelými jako poslední a jejich stisky a doteky je doprovází na poslední cestě. Někdy přijedou ve chvíli, kdy je už pozdě a i tady jim patří velké poděkování, protože si asi málokdo dovede představit, jak těžké to musí být.

Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano.

říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před čtyřmi roky přišla při autonehodě o manžela

V předvečer Světového dne obětí dopravních nehod, v sobotu 16.11. od 19 hodin, se letos poprvé uskuteční v plzeňském kostele U Ježíška vzpomínkový večer, věnovaný rodinám zasaženým tragickou ztrátou při dopravní nehodě. Hosty budou Mons. Emil Soukup a Zlata Jílková z projektu (Ne)zvratné osudy. O hudební doprovod se postará Pavel Houfek & b. Setkání pořádá občanské sdružení Plzeňská zastávka.

Jsme rádi, že počet mrtvých na silnicích v posledních letech klesá. Přesto se za každým jednotlivým číslem skrývá příběh rodin, kterým neštěstí zcela změnilo život. Proto považujeme za důležité oběti nehod stále připomínat.

dodává místopředseda Českého sdružení dopravních nehod Stanislav Vondruška

Sdílet