Pondělí 26. září 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V obci Luže likvidovali dnes ráno hasiči požár adventního věnce

Hasičské jednotky v pondělí 16. prosince v 8 hodin ráno směřovaly do Luže, kde v bytě na kuchyňském stole shořel adventní věnec. Slečna z bytu odešla venčit psa a nechala si na kuchyňském stole adventní věnec se zapálenou svíčkou.

Naštěstí bydlí v prvním nadzemním podlaží a okno kuchyně je směřováno do ulice, kde se naproti nachází zdravotní středisko. Od zdravotního střediska viděli místní občané, jak za oknem šlehají plameny. Ihned běželi do domu a snažili se dostat do bytu. V tu chvíli se domů vracela uživatelka bytu. Byt otevřela a dva muži hasicím přístrojem práškovým začínající požár uhasili. Jednotky, které se dostavily na místo, již nezasahovaly. Příčina je tedy jasná – ponechání zapálené svíčky bez dozoru. Škoda byla předběžně vyčíslena na 5 tisíc korun.

Zde je opět připomenutí užitečných rad od hasičů, které je dobré dodržovat:

Při zapalování svíček bychom si měli uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, které snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.

Pamatujte, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během vánočních svátků k požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Ty po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění.

Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Například loni se na trhu objevily adventní věnce, které byly z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné, byly totiž vyrobeny ze suchých dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.

Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. (Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho).

Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké.

Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení.

Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.

Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.

Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet