Čtvrtek 18. dubna 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči z Karvinska cvičili ve vepříně

Jarní a podzimní měsíce každého roku jsou pro profesionální i dobrovolné hasiče z Moravskoslezského kraje obdobím častých cvičení. Jedná se o velká taktická cvičení, ale třeba i o menší pro jednu jednotku.

Je to ale vždy lepší, než kdyby se muselo v kraji vyjíždět ke skutečným velkým požárům a haváriím, které mohou doprovázet lidská neštěstí a velké škody.

Na možnost skutečných zásahů se tak jako tak hasiči připravují na nejrůznějších možných místech, kde může dojít k ohrožení lidského života či majetku – na letištích, v domovech důchodců, ve výkopech, na panelových sídlištích, věznicích, simulují se těžké dopravní nehody i úniky plynu.

V Ostravě umožňuje akciová společnost Vítkovice cvičení profesionálních hasičů v mnohahektarové a dnes uzavřené Dolní oblasti Vítkovic, kde už několik let nepracují vysoké pece a s nimi spjaté provozy. Letos tam již společně trénovali například letečtí záchranáři z HZS Moravskoslezského kraje a HZS Jihomoravského kraje. Jedním z méně častých míst k prověřování připravenosti moravskoslezských hasičů byl tento týden dokonce i vepřín.

Ve středu 16. 5. 2007 se v obci Chotěbuz na Karvinsku uskutečnilo taktické cvičení jednotek požární ochrany, zaměřené na likvidaci požáru vepřína. Bylo spojené s evakuací živých zvířat a jejich provizorního ustájení.

Cvičení se zúčastnilo 54 hasičů z Karvinska a 11 požárních vozidel – jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Český Těšín a také jednotky sborů dobrovolných hasičů Český Těšín-Město, Mosty, Horní Žukov, Mistřovice, Stanislavice, Svibice, Chotěbuz a Chotěbuz-Zpupná Lhota.

Po oznámení simulované události a příjezdu na místo zásahu členové jednotek zřídili dálkovou dopravu vody hadicemi, vytvořili provizorní místo pro evakuovaná zvířata a likvidovali požár pomocí tří vodních proudů.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

-wap-
Sdílet