Čtvrtek 30. listopadu 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Humanitární krize, kterou v TV (zatím) nevidíte

Každodenní, mnohokrát opakované, houkání sirén zahání vystrašené lidi do protileteckých krytů, ve školách se nevyučuje a mezi obyvatelstvem panuje strach a nejistota.

Část z nich v panice opouští město. Takto vypadá současná bezpečnostní a humanitární krize, která však stojí mimo zájem světových médií a veřejnosti. Každodenní bombardování zasahuje školy, modlitebny, stejně jako obytné domy. Část obyvatel již oblast ve strachu opustila.
Toto je popis reality posledních týdnů ve městě s 19 000 obyvateli, které se dá velikostí přirovnat ke středočeskému Mělníku. Jen s tou výjimkou, že obyvatelům Mělníka každodenně na území jejich města nedopadá z nebe v průměru sto až dvě sta kilogramů výbušnin v podobě raket.
Tyto útoky, vedené již několik měsíců, jsou svými organizátory úmyslně vedené na civilní cíle. Autoři útoků se svým úmyslem zabíjet ženy a děti nijak netají. Jejich akce, tedy cílené útoky na civilní cíle, jsou každodenním porušováním ženevských konvencí a mezinárodního válečného a humanitárního práva. Jenže světové společenství ani Evropskou unii to zřejmě nezajímá. Nikdo útočníky nevolá ke zodpovědnosti.

Válečné a humanitární zločiny, které nikdo nevidí
Kde se nacházíme a o které části světa mluvíme? Řeč je o izraelském městě Sderot, které je již dlouhé měsíce cílem útoků raketami Kassám, které z nedalekého pásma Gazy odpalují bojovníci teroristické organizace Hamas. Rakety Kassám nesou podle tipu 5 –20 kg výbušniny. Jejich útoky na Sderot patří k taktice, kterou palestinští ozbrojenci začali praktikovat před dvěma lety. Tehdy totiž Izrael, v rámci ústupků při izraelsko-palestinském vyjednávání, předal do palestinských rukou oblast známou jako pásmo Gazy.
Obvzláště burcující je i taktika Hamásu, ke které patří to, že rakety jsou pravidelně odpalovány (či jsou skladovány) v místech bezprostředně obklopené civilními obyvateli. Ti tak palestinským válečníkům slouží jako živý štít před případnými reakcemi izraelské armády.
A asi nemá smysl zdůrazňovat to, že využívání civilních obyvatel (v tomto případě svých vlastních) je považováno mezinárodním válečným a humanitárním právem za válečný zločin. Mezinárodní společenství však zjevně nemá ambici organizátory těchto válečných zločinů zastavit a trestně stíhat.

Není následku bez příčiny
Debatu, zda-li předání Gazy do rukou palestinské samosprávy bylo tím nejlepším krokem pro bezpečnost Izraele, můžeme ponechat stranou. Ta na záchranářský web nepatří. Co je však pro záchranáře podstatné, je to, že útoky na civilní obyvatele (v palbě je totiž nejen Sderot, ale také třeba město Aškelon) vyvolávají v celém regionu bezpečnostní a humanitární krizi. Obyvatelé města jsou evakuováni do hotelů celém Izrael. Velkou část nákladů na jejich evakuaci zatím hradí rusko-izraelský milionář Arcadi Gaydamak. Dosud bylo takto evakuováno nejméně 800 rodin a nejméně 200 jich na evakuaci čeká
Každodenní hlášení o množství postižených či evakuovaných lidí z ostřelovaných oblastí, vyvolává čím dál silnější tlak na vládu, aby učinila těmto teroristickým útokům přítrž. Ta dnes, tedy v neděli dopoledne, vyhlásila v této části země výjimečný stav.
Během dnešního dopoledne na město dopadlo dalších pět raket a několik minometných granátů. Jedna z raket dopadla nedaleko školy, další rozbořila obytný dům. Obě budovy byly v okamžiku útoku naštěstí prázdné, respektive v druhém případě evakuované. Několik obyvatel utrpělo lehká zranění a šok a byli ošetřeny dobrovolnými paramediky z Magen David Adom (izraleská obdoba červeného kříže). Tito dobrovolní zdravotníci, kteří nyní operují ve městě, se pro službu v ostřelované oblasti dobrovolně přihlásili.
Podle tiskového mluvčího Hamasu, Abu Obejdy, bude dalším cílem masivních raketových útoku město Aškolen „Tak jako sionisté utíkali ze Sderotu, tak brzo budou prchat z Aškelonu.“ řekl včera mluvčí Hamasu v prohlášení, které zaznamenala zpravodajská stanice IsraelNN.com.
Pro celou situaci je zcela typické, že nejen tuzemská, ale také většina evropských, médií pravidelně informuje pouze o odvetných akcích izraelské armády. Ta se cílenými útoky snaží likvidovat organizátory raketových útoků a zasahovat odpaliště (případně sklady) raket. Samotné raketové útoky na izraelské území a jejich následky však zůstávají dlouhodobě mimo zájem médií.
Tento materiál má za úkol alespoň záchranářské veřejnosti nastínit ty informace, kterých se v současnosti čtenářům a diváků tuzemských sdělovacích prostředků vesměs nedostává. Zejména pracovníci záchranářských a bezpečnostních složek by přitom měli mít dostatek informací k zhodnocení příčin a průběhu krizové humanitární a bezpečnostní situace, která v této výbušné oblasti nastala. A kde se pravděpodobně v nejbližších dnech či týdnech dočkáme dalšího, možná překotného, vývoje.

Příloha 1:

Specifikace raket Kassám (Qassam)


.............­.............­...Qassam 1............­.............­..... Qassam 2............­.............­...... Qassam 3

Délka (cm) .............­.79..........­.............­.............­........ 180 .............­.............­.............­..... 200+
Průměr (cm) .............6 .............­.............­.............­...... 15 .............­.............­.............­....... 17
Váha (kg) .............­....5.5 .............­.............­.............­.... 32 .............­.............­.............­........ 90
Explosives užitečné zatížení (kg) …0,.5 .............. 5–7 .............­.............­.............­...... 10
Maximální rozsah (km) .............­..........3 ............... 8–10 .............­.............­.............­..... 10


Pro útoky na Sderot a Aškelon jsou využívány převážně modernější tipy, tedy Kassám 2 a 3


Text: Dušan Stuchlík

-kuw-
Sdílet