Pátek 1. prosince 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V hale s odpady shořela střecha

Rozsáhlý požár bývalého zemědělského objektu likvidují hasiči v Podbřežicích na Vyškovsku. Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 18:07 hodin. Oheň, který zřejmě vypukl na nákladní rampě, zachvátil střechu bývalého kravína o půdorysu cca 90 × 11 metrů.

Objekt nyní využívá firma zabývající se zpracováním a využíváním odpadů. Vzhledem k rozsahu události byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje 10 požárních jednotek – čtyři jednotky profesionálních hasičů ze stanic ve Vyškově, Slavkově, Bučovicích a v Brně, a dobrovolné jednotky z Rousínova, Vyškova, Bučovic, Medlic, Křenovic a Drnovic. Do zásahu je nasazeno 15 požárních vozidel. Protože v objektu byly skladovány odpady i chemikálie, o události byly informovány odbor životního prostředí Městského úřadu ve Vyškově a Česká inspekce životního prostředí.

Hasiči, kteří vzhledem k silnému zakouření objektu zasahovali v dýchací technice, proti plamenům postupně nasadili osm vodních proudů, z toho dva proudy s těžkou pěnou. K jejich zásobování zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště u rybníka nedaleko obce. Z objektu hasiči vynesli tlakové acetylénové lahve svařovací soupravy. Požár se podařilo lokalizovat ve 20:03 hodin. Rozebírání zbytků konstrukce střechy, vyklízení látek a materiálů uskladněných na půdě a dohašování lokálních ohnisek bude pokračovat až do pozdních nočních hodin.

Požár zničil střechu objektu, oheň zasáhl nádoby s obsahem 500 litrů kyseliny sírové ve 33 % koncentraci (jednalo se o kyselinu do autobaterií). V půdním prostoru firma podle předběžných poznatků dále skladovala textil, pneumatiky, polystyrén a gumové hadice. Rozšíření požáru do přízemí, kde byly skladovány chemikálie, obaly od barev a zdravotnický odpad, se hasičům podařilo zabránit. Kyselinu sírovou voda používaná při hašení podstatně rozředila a její zbytky podle zjištění pracovníka odboru životního prostředí MěÚ vytekly do přízemí a na okolní pole. Do nejbližšího vodního toku, vzdáleného 300 metrů, zbytky kyseliny a toxických zplodin hoření nepronikly. Hustý kouř z požářiště se šířil do volného terénu a nezasáhl žádnou obydlenou oblast. O případném odtěžení kontaminované půdy a jiných opatřeních odborníci rozhodnou zítra.

Příčina vzniku požáru je v šetření, způsobenou škodu vyšetřovatel předběžně odhadl na osm milionů korun. Z toho na dva miliony vyčíslil hodnotu zničeného drtiče a mlýna na zpracování odpadů a na šest milionů korun hodnotu zničené stavební části objektu a uskladněného materiálu.

Ilustrační foto.

por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kraje

-wap-
Sdílet