Neděle 3. března 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení českých a polských hasičů

Celkem devět hasičských jednotek z Opavska a z polského příhraničí se zapojilo do středečního cvičení (30. 5. 2007), které se konalo v Sudicích na Opavsku. Hasiči likvidovali simulovaný požár fary a zachraňovali dvě zraněné osoby.

K požáru vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Opavě a společně s ní jednotky dobrovolných hasičů z obcí Sudice, Bolatice, Kobeřice, Kravaře a Rohov. Ve své premiéře na Opavsku se do cvičení zapojilo mobilní operační středisko HZS Moravskoslezského kraje.

Protože šlo o rozsáhlý požár objektu, povolány byly přes operační středisko hasičů dobrovolné jednotky ze tří polských obcí. S nimi přijel také velitelský automobil profesionálních hasičů z polské Ratiboře. O přejezdu hasičských vozidel z Polska do Moravskoslezského kraje byla informována hraniční policie.

Hasiči likvidovali požár fary, ochlazovali její střechu a také zachránili ze sklepa fary dvě zraněné osoby, které se nadýchaly zplodin hoření. Jako figuranti posloužili místní dobrovolní hasiči. Do cvičení se zapojilo celkem pět desítek záchranářů.

Účelem cvičení bylo vyzkoušet rychlost a spolehlivost komunikace mezi hasiči na obou stranách hranice, rovněž jejich součinnost při samotném zásahu a kompatibilnost technických prostředků. Například hadice všech jednotek se daly lehce propojit. Ani se vzájemným porozuměním češtiny a polštiny neměli operační pracovníci a hasiči žádné problémy, menší obtíže s navázáním komunikace pomůže do budoucna zlepšit vzájemná výměna radiostanic.

Profesionální i dobrovolní hasiči z Opavska mají s kolegy z polského příhraničí dlouholeté přátelské vazby, ale naposledy společně cvičili na počátku devadesátých let. Nyní se dohodli, že společné cvičení připraví minimálně jednou ročně, střídavě v Polsku a ČR.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

-wap-
Sdílet