Pondělí 11. prosince 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výsuvné plato AS Fire nejen pro hasiče

Po čase zde opět nepředstavujeme požární automobil. V tomto článku se budeme věnovat anglické firmě AS Fire & Rescue Equipment, která je výrobcem komponentů pro vozidla hasičských, záchranných a policejních složek.Doplněny fotografie roletových uzávěrů

V úterý tohoto týdne předala firma KEB-EGE Cizinecké Policii v Českých Budějovicích vozidlo po úpravách, spočívajících v uchycení výbavy a namontování výsuvného plata zn. AS Fire, které je opatřeno pomocnou plynovou vzpěrou pro manipulaci.

Kvalitní komponenty od anglické firmy AS Fire & Rescue Equipment, známé také pod názvem AS Lite (žebříky a jejich úchyty, rolety a právě výsuvná plata, atd.), se dodávají nejen pro potřeby hasičských sborů a jejich automobilů – v ČR např. na původních anglických nástavbách John Dennis Coachbuilders – JDC na cisternách Dennis Rapier a Sabre HZS hl. m. Prahy, ale jak můžete vidět, tak i pro ostatní složky. V tomto případě se jedná o automobil Volkswagen, patřící Cizinecké Policii ČR.

Plato je vyrobeno pochopitelně na míru automobilu a uzpůsobeno potřebám zákazníka a jeho úmyslu uložení resp. umístění vybavení.

Úprava policejního vozu spočívala, jak si jistě všimnete na fotografiích, nejen v upevnění plata AS Lite, ale i v umístění dalších prvků. Pro zajímavost uvádíme hloubku plochy podlahy v zadní části automobilu, ta je 570 mm a v tomto prostoru je tato výbava:

2× elektrocentrála Honda
4ks výstražných kuželů
3 ks cívek s kabely
Kompletní rozložená značka s podstavcem
Kufřík s vyšetřovací výbavou
Další kabely pro uzemnění
Uzemňovací kolík
Prodlužovací kolík uchycený pomocí držáku PAC
2 ks halogenových světlometů včetně podstavů
Ruční hasící přístroj

Další úpravy firma provedla i v kabině vyšetřovatele. Jednalo se o uchycení přístrojů a LCD monitoru na stoly a uchycení ruční svítilny a hasícího přístroje spolu s přídavným topením. Do prostoru vyšetřovatele byla dále umístěná dvojice oranž. kuželů včetně světel s akumulátory.

Důvodem pro vznik tohoto článku je prostá věc. Firma KEB-EGE jen potvrzuje, že skutečně když se chce, tak lze do minimálního prostoru umístit maximum vybavení, a přitom nechat vše pohodně přístupné. Toto je policejní automobil, ale stejně dobře lze využít prostoru a kvalitních komponentů i v našich hasičských vozech. Není třeba v nich vozit vzduch, jako je tomu u mnoha sborů.

Ale aby byl článek úplný, musím rovněž podrobněji představit dodavatelskou firmu komponentů, tedy AS Fire & Rescue Equipment Ltd. Ta je momentálně zařazena v rámci konsorcia AssettCo plc, které sdružuje kromě AS Fire také známého výrobce vysokotlakých navijáků, firmu Colins Youldon, dále značku Papworth, tedy výrobce speciálních vozidel a několik dalších firem. Firma, o jejíž výrobku je tento článek, se jmenuje AS Fire & Rescue Equipment a zabývá se výrobou nejrůznějších hasičských či policejních žebříků, jejich držáků na nástavbách vozidel, rolet na zakrytí skříní s požárním vybavením, obzvláště AS Century 2000 v posledním provedení je moc povedená roleta se skvělým otvíráním (ta je bohužel opravdu dražší), standardem jsou klasické rolety s podélným madlem Simple Bar Latch, mimo jiné tento typ je i na kontejnerovém automobilu KEB-EGE pro HZS Škoda Auto. Jen tak pro zajímavost, na mladoboleslavském kontejneru jsou největší rolety, co AS Fire kdy vyrobila. Rolety firma vyrábí již 25 let, můžete si také objednat na přání centrální zamykání rolet. Mimo ně také AS produkuje speciální mechanicky, tedy manuálně, ovládané podavače materiálu (žebříky, čluny apod.) ze střechy nástavby, pochopitelně vyrábí tyto pomůcky i s elektropohonem, stabilních či otočných plat na vybavení s různou nosností a velikostí a mnoha dalších věcí. Vše od této firmy se vyznačuje velkou kvalitou, nicméně za rozumnou cenu, což u nás stále někdo nedokáže pochopit, když hasičům nabízí či spíše vnucuje na oko stejný výrobek, avšak s horším řemeslným zpracováním, celkově špatnou kvalitou, a přitom tvrdí, že je to lacinější a pochopitelně lepší. Není to pravda. Veškeré komponenty AS jsou vyráběny v továrně firmy v Southamptonu, Hampshire, Anglie a také licenčně v několika pobočkách na světě – Austrálie, USA, Jižní Afrika a brzy přibude další země, vše pochopitelně za pomoci nejmodernějších technologií a dodržení ISO 9001. Rovněž je firma AS Fire & Rescue Equipment výhradním prodejcem nejrůznějších držáků vybavení od výrobce Performance Advantage Copany, dále jen PAC, které jsou namontovány společně s roletami a platem AS Fire na voze RZA KEB-EGE a také dodává malé pracovní záchranářské plošiny AVV a v neposlední řadě dodává výrobcům požární techniky také sedadlové držáky dýchací techniky od firmy Bayley. AS také provadí repase a pochopitelně plný servis svých produktů.

Závěrem lze snad jen říci toto: Rozhodně tento článek nemá být hanění jiných firem vyrábějících obdobné vybavení, má to být jen seznámení s renomovaným světovým výrobcem, který u nás v hasičských kruzích není zatím dostatečně známý. Ostatně každý má možnost přesvědčit se o kvalitách a cenách AS Fire & Rescue Equipment sám osobně. A kde? To z článku jistě vyplívá samo… U výhradního dovozce produktů AS Fire & Rescue Equipment Ltd. v ČR, tedy u firmy KEB-EGE.

Foto a info: KEB-EGE, AS Fire, fireflash-delta64, web, Petr Svoboda, Bedřich Dvořák

-wap-
Sdílet