Sobota 4. května 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči z požární stanice v Lanškrouně měli bohaté Vánoce, dostali termokameru Dräger

Statistika roku 2013 vykazuje, že lanškrounská stanice měla celkem 214 výjezdů, a z toho se celkem šestadvacetkrát vyjížděla k požárům.

Díky termokameře se zkvalitní práce a bezpečnost hasičů při hašení požárů, hlavně ve vnitřních prostorách budov. Zařízení usnadňuje orientaci v neznámém zakouřeném prostředí, napomáhá při vyhledávání a záchraně ohrožených lidí, při zjišťování skrytých ohnisek požárů, jeho šíření apod.

Může být dále využito státní či městskou policií např. při vyhledávání lidí v terénu, ale také se může využít v místních firmách při zjišťování tepelných úniků, přehřívání technologií, elektrorozvadě­čů apod.

přibližuje nový přírůstek velitel stanice npor. Bc. Jiří Katzer

Termokamera Dräger UCF 9000, kterou lanškrounští hasiči vlastní, je v současnosti špičkou na trhu v segmentu hasičských termokamer a má řadu vychytávek. Mezi její přednosti patří odolná konstrukce, možnost použití ve výbušném prostředí, má devět zobrazovacích režimů, laserové ukazovátko, zastavení obrazu, video/audio rekordér, který může sloužit při nácviku, nebo při hodnocení zásahu a následné analýze.

Přečtěte siChad Allison: Díky množství působivých funkcí je škoda nazývat Dräger UCF 9000 jen termokamerou

Termokameru jsme pořídili za necelých 350 tisíc korun. Na jejím pořízení se podílelo osmnáct sponzorů jak z Lanškrounska, tak i jeden ze Svitavska. Finanční obnos, který jsme získali, pokryl pořizovací cenu, za což bych chtěl všem sponzorům upřímně poděkovat.

V současné době se hasiči na jednotlivých směnách s funkcemi termokamery seznamují a dodavatel rovněž přislíbil podrobnější školení, aby mohla být termokamera plně využita.

doplňuje Jiří Katzer


Dalších pět termokamer bude v květnu Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje nakupovat v rámci evropského programu IOP v projektu Efektivní zásah. Tyto kamery budou umístěny na územních odborech Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí a na krajském ředitelství.

Na pardubické stanici využívají hasiči termokameru již od roku 2005 a mají bohaté zkušenosti s jejím používáním. Je totiž nezbytným pomocníkem pro hasiče v prostředí se sníženou nebo nulovou viditelností u požáru. Okamžitě jsou hasiči schopni zjistit teplotu sledovaného předmětu a snadno odhalí ohniska požáru. Efektivně pak požár hasiči likvidují.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet