Úterý 28. listopadu 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

100 let SDH Jabloňany

Letos Sbor dobrovolných hasičů Jabloňany oslavuje 100. výročí svého založení, proto stojí za to provést krátkou rekapitulaci a představit současný sbor, který má od roku 1907 v obci své nezastupitelné mís­to.

Obec Jabloňany (okres Blansko) se nachází asi 35 km severně od Brna poblíž Boskovic. V obci, kde žije přibližně 380 obyvatel, se nachází mimo jiné základní škola, obchod, provoz zemědělského družstva, pohostinství, hřiště pro malou kopanou, kaple a další.

Sbor má 45 členů, v roce 2001 sbor výrazněji „omládl“ posílením o nové mladé členy a tento trend zatím pokračuje. I když byli noví zájemci původně inspirováni především požárním sportem, všichni se aktivně podílejí na běžné činnosti našeho sboru, která spočívá především v:
- údržbě hasičské techniky, areálu zbrojnice, požární nádrže a další spolupráci s obcí dle potřeby, … (včetně činnosti JSDH obce),
- podpoře kulturního života v obci (pouťové posezení, dětské dny, …),
- propagaci obce a sboru v okolí pomocí hasičské techniky, s kterou se účastní různých akcí (výročí sborů, výstavy a soutěže historických vozidel, …),
- nebo v požárním sportu (sportovní družstvo bylo vyhlášeno Skokanem roku 2006 v rámci ligové soutěže v požárním sportu Velká cena Blanenska), atd.
Sbor má své zázemí v hasičské zbrojnici, zbudované svépomocí v letech 1985 – 1987, kde je umístěna technika a další vybavení:
- AS 16 – hasičský automobil z roku 1966 na podvozku VEB Sachsering S 4000–1 (předchůdce zn. IFA) z bývalé NDR, který je v obci od roku 1989, viz článek zde,
- PPS 12 – standardně vybavený přívěs s PS 12 z roku 1970,
- PS 16 – nová stříkačka používaná pro požární sport a jako záloha pro zásahovou činnost, která byla vyrobena v roce 2006.
(Dříve sbor používal automobil Tatra 805, který byl již vyřazen, nebo PPS 8 či starou ruční koňskou stříkačku, které jsou stále udržovány a plně funkční.)

Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Jabloňany (kat. JPO V) měla v letech 2003 – 2006 asi 1 – 3 výjezdy ročně, kdy se jednalo o lesní požáry, technický zásah při úniku kapalin, taktické cvičení nebo případy odčerpávání vody ze zatopených prostor apod. Jednotka absolvuje pravidelnou povinnou přípravu a školení a je vybavena dle dostupných možností osobními ochrannými prostředky (pracovními stejnokroji PSII, ochrannými přilbami PZ 11 a pracovní obuví (kanady)).

Pokud Vás tento článek o SDH Jabloňany zaujal, tak dovolte závěrem Vás pozvat na oslavy 100. výročí založení našeho sboru a 650. let od založení obce Jabloňany, které se konají v sobotu 9. a neděli 10. června 2007 v naší obci.
Součástí oslav budou ukázky historické i současné hasičské techniky, požehnání nového hasičského praporu, bohatý kulturní program (dechovka, mažoretky, …), taneční zábava, ohňostroj, představení pro děti, tombola. Viz. pozvánka v příloze (viz fotografie).

Sbory a technika, která bude předvedena v rámci oslav v sobotu 9. června od 13:30 (změna programu vyhrazena):
- ukázky historické techniky
o ruční džberová stříkačka (SDH Drnovice u Boskovic)
o ruční koňská stříkačka (SDH Jabloňany)
o koňská parní stříkačka (SDH Bořitov)
o automobilová stříkačka Daimler (SDH Lysice)
o DA Tatra 805 + PS8 (SDH Skalice nad Svitavou)
- ukázky současné techniky a námětové cvičení
o ukázka vyprošťování osob při dopr. nehodě (HZS Boskovice – soutěžní družstvo mistrů České republiky 2006 ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel)
o CAS 24 MAN (HZS Boskovice)
o DA 12 Daewoo Avia (JSDH Kuřim)
o DA Renault + PS12 (JSDH Rudice)
o AS 16 (JSDH Jabloňany),
o CAS 32 T815 + DA Transporter (JSDH Petrovice),
o CAS 25 Liaz 101 (JSDH Brno Husovice),
o AZ 30 Iveco Magirus (HZS Blansko)
- ukázka nasazení prostředků chemické a technické služby
o ochranné obleky OPCH 90 PO, SPO2D + dýchací technika PA94 Drager, Saturn S7
o impulsní hašení IFEX 3000
o záchranářská pila pro hasiče STIHL MS 460, motorová rozbrušovací pila STIHL PL400
- ukázka lezecké techniky (práce ve výškách, slaňování, …)

Srdečně zve SDH Jabloňany
www.sdhjablonany.kvalitne.cz

Program oslav je ke stažení zde.

-wap-
Sdílet