Pondělí 11. prosince 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Rojení včel neustává

Operační střediska hasičů přijímala poslední dva týdny desítky hlášení a žádostí o likvidace rojů bodavého hmyzu. Ne ve všech případech však můžeme vyhovět, a proto znovu upozorňujeme veřejnost, že výjezd profesionálních hasičů je možný jen v odůvodněných případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života.

Teplé předletní počasí jen pokračovalo tradičním problémem, který je spojen s rojením včel. Lidé nejčastěji volají na tísňové linky se žádostí o pomoc při odstranění roje včel. Ne všechny případy oznámené na tísňových linkách jsou řešeny přímo hasiči. K odchytu využíváme i včelaře nebo firmy určené k odstraňování rojů.

Hasiči vyjíždí výhradně k případům ohrožení lidí, což jsou roje u zastávek autobusů, v parcích s větším pohybem osob, roje u činžovních domů, škol, dětských hřišť, nemocnic apod. V praxi zohledňujeme i jednotlivé případy ohrožení seniorů, dětí nebo těhotných žen.

K záchytu hasiči používají buď speciální odchytové nádoby a sítě, nebo využívají speciální vysavače. V tomto období se jedná především o roje včel, ale s blížícím se létem to budou i výjezdy na likvidace rojů bodavého hmyzu např. u dětských letních táborů.

Veřejnost má malé povědomí o tom, jak to vypadá, když hasiči vyjedou na likvidaci bodavého hmyzu. V praxi to totiž skutečně znamená LIKVIDACI roje. Řada občanů žije v mylném přesvědčení, že včely chytáme a poté vypouštíme. Jen ve výjimečných případech zachycený roj předáváme včelařům, kteří z nich mají ale také obavu, a to z pohledu zanesení nemocí do včelstev. Proto by si měl každý uvědomit, co znamená zavolat hasiče na rojící se včely.

mjr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wap-
Sdílet