Čtvrtek 25. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Vítězem TFA Štramberská trúba Petr Teslík z Ostravy

Čerstvý mistr ČR v hasičském víceboji TFA ( Petr Teslík z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje se stal podle očekávání vítězem sobotního závodu TFA ve Štramberku na Novojičínsku.

Stal se vítězem závodu nazvaného Štramberská trúba, a tím také celkovým vítězem Poháru ředitele HZS MSK v TFA 2007. Do Poháru byly zařazeny vedle Štramberku květnová Ostravská věž s výběhem na věž Nové radnice a červnový TFA Vratimov Cup.

Na start na štramberském náměstí se na start postupně postavilo pět desítek profesionálních a dobrovolných hasičů z celé republiky, včetně několika studentů „hasičiny“ na VŠB-TU – v plné zásahové výstroji i se vzduchovou lahví. Profesionální hasič měli navíc masku a zapnutý dýchací přístroj.

Po startu roztáhli dvě hadice s proudnicemi, 40krát udeřili desetikilovým kladivem do hammerboxu, překonali dva metry vysokou bariéru, přenesli figurínu (60 kg), vylezli na lešení, kde vytáhli nahoru závaží o hmotnosti 25 kg. Pak už je čekal „pouze“ vysilující běh po strmých zámeckých a věžních schodech až na vrchol Štramberské trúby (cca 300 schodů, převýšení 60 metrů). Samotná Trúba má 159 schodů.

Závod v rámci víkendových Dnů města Štramberku sledovaly stovky diváků. Na ochozu Štramberské trúby zazvonil jednatřicetiletý ostravský profesionální hasič Teslík na zvonec v čase 05:02 minuty. Druhý Radim Vacula z HZS Jihomoravského kraje Brno dosáhl času 5:15, třetí Leopold Hejneš z HZS MSK Ostrava měl v cíli čas 5:23.

Vacula skončil druhý i v Poháru ředitele, na bronzový pohárový stupínek (ve Štramberku stupně vítězů nahrazovaly schody u městské kašny) vystoupil Tomáš Melčák z HZS MSK Ostrava.

V kategorii profihasičů nad 40 let ve Štramberku jasně zvítězil Vladimír Vysocký (49) z HZS MSK Ostrava časem 5:52 minuty. V Poháru ředitele HZS MSK v TFA obsadil ale až třetí místo, i když v květnu zvítězil i v Ostravské věži. Důvod byl prostý – místo účasti na TFA Vratimov Cup reprezentoval Moravskoslezský kraj na mistrovství ČR hasičů v cyklistice, kde zvítězil v kategorii nad 40 let. Pohár ředitele HZS MSK tak získal v sobotu třetí Pavel Šustr z HZS Zlínského kraje.

V kategorii dobrovolných hasičů a studentů (závodili bez zapnuté dýchací techniky, pouze na zádech nesli láhev se vzduchem) zvítězil Lukáš Novák ze sboru Ústí nad Orlicí časem 5:22 minuty a při třech moravskoslezských pohárových vítězstvích nenašel přemožitele.

Zvláštní pozornost vyvolala účast šestnáctiletého Jaroslava Krulicha (ml.), který na svém druhém startu (poprvé loni) na Štramberské trúbě dosáhl času 7:23. Závodil za Hasičský sportovní klub Nový Jičín. Rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem (V.Vysocký) tak činil v sobotu 33 let.

Výsledky TFA Štramberská trúba:

- HZS do 40 let: 1. Petr Teslík (HZS Ostrava) 5:02 min., 2. Radim Vacula (HZS Brno) 5:15, 3. Leopold Hejneš (HZS Ostrava) 5:23, 4. Michal Mour (HZS Rakovník) 5:37, 5. Tomáš Melčák (HZS Ostrava) 5:39,
- HZS nad 40 let: 1. Vladimír Vysocký (HZS Ostrava) 5:52 min., 2. Josef Vlk (HZS Zlín) 6:27, 3. Pavel Šustr (HZS Zlín) 6:39,
- JSDHO: 1. Lukáš Novák (Ústí nad Orlicí) 5:22 min., 2. Zbyněk Kadlčík (Kněžpole) 5:40, 3. Jakub Švidrnoch (Ostrava-Hošťálkovice) 5:58.

Výsledky Poháru ředitele HZS MSK v TFA 2007:
- HZS do 40 let: 1. Petr Teslík 51 bodů, 2. Radim Vacula 32, 3. Tomáš Melčák 31, 4. Leopold Hejneš 26,
- HZS nad 40 let: 1. Pavel Šustr 44 bodů, 2. Pavel Havlena (HZS Vysočina) 42, 3. Vladimír Vysocký 40,
- JSDHO: 1. Lukáš Novák 60 bodů, 2. Zbyněk Kadlčík 48, 3. Jakub Švidrnoch 42.