Neděle 22. července 2018, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

Třídenní cvičení IZS na Berounce

Taktické cvičení složek IZS se uskutečnilo ve dnech 29. až 31. srpna 2007 na řece Berounce v prostoru od přívozu Nadryby k tábořišti Kobylka. Po všechny dny tři dny se cvičilo v době od 7:30 do 15:30 hodin.

První den byla tématem zaměstnání „Likvidace nástražného výbušného systému a vyhledávání osob pod vodní hladinou“, druhý den „Odčerpání vody z elektrárenského náhonu pomocí čerpadel; práce na vodní hladině a vyhledávání osob pod vodní hladinou“ a třetí „Práce na vodní hladině, vyhledávání pohřešovaných osob nad i pod vodní hladinou a v okolí vodního toku od přívozu Nadryby k tábořišti Kobylka“. Cvičení se účastnili po všechny tři dny profesionální hasiči z Rokycan a Radnic. Každý den cvičila jedna směna profesionálních hasičů. První den se dále zúčastnli dobrovolní hasiči ze Zbirohu, Oseka a Radnic, Policie ČR a ZZS Plzeňského kraje, druhý den dobrovolní hasiči z Břas, Vranovic a Kříš, ZZS Plzeňského kraje, Policie ČR a THW z Německa a třetí den pak dobrovolní hasiči z Oseka, ZZS Plzeňského kraje, Policie ČR a Letecká a pátrací služba Armády ČR Plzeň–Líně.

Námětem cvičení první den byla „Spolupráce složek IZS při pátrání po podezřelých ze spáchání trestné činnosti (uložení nástražného výbušného systému v prostorách elektrárny Darová), nácvik a pátrání po osobách. Vyhledávání v souvislosti s pátráním po podezřelých. Společný zásah s jednotkami SDH obcí, PČR a ZZS“. Námětem druhého dne cvičení byla „Spolupráce složek IZS při pátrání po podezřelých ze spáchání trestné činnosti (uložení nástražného výbušného systému v prostorách elektrárny Darová), nácvik odčerpávání vody z náhonu v prostorách elektrárny v souvislosti s pátráním po podezřelých. Společný zásah s jednotkami SDH obcí, Policií ČR ,ZZS a THW“. Po vyčerpání náhonu byla nalezena jedna usmrcená osoba a jedna zraněná osoba. Zraněnou osobu hasiči ve spolupráci se ZZS vynesli na břeh a naložili do sanitky. Německá THW nasadila k vyčerpání náhonu speciální výkonné čerpadlo. Po vyčerpání náhonu hasiči sebrali ryby a další živočichy a pustili je do Berounky. Námětem třetího dne cvičení byl „Nácvik záchrany, pátrání a vyhledávání osob ve vodním toku a v jeho okolí, spolupráce s PČR, ZZS a vrtulníkem Letecké pátrací a záchranné služby Armády ČR“.

Cílem cvičení bylo především zdokonalení činnosti velitele zásahu při organizování likvidace nástražného výbušného systému, včetně vlastní likvidace pyrotechniky Policií ČR, záchrana osob, pátrání a vyhledávání osob na vodním toku ve spolupráci s psovody okresního ředitelství Policie ČR a pracovníky ZZS Plzeňského kraje. Procvičovala se také činnost operačních středisek a stálých služeb IZS, zejména operačních středisek Správy Západočeského kraje Policie ČR a operačního a informačního střediska HZS Plzeňského kraje v souvislosti s oznámením o nálezu výbušného systému, vybudování týlu pro zásah IZS a provedení uzávěry PČR při nálezu nástražného výbušného systému. Šlo i o zdokonalení a prohloubení potřebných znalostí a dovedností osádek motorového člunu potřebných pro záchranné práce na tekoucí vodní ploše.

Hasiči například nacvičovali vytýčení nebezpečné zóny, uzávěru na řece, evakuaci osob, pátrání po osobách v náhonu elektrárny, čerpání vody z náhonu aj,. Příslušníci Policie ČR měli za úkol vyhledat nástražný výbušný systém, vytyčit nebezpečnou zónu a provést bezpečnostní uzávěru na vnější hranici zásahu. Nacvičovali též pátrání po osobách za využití služebních psů. Cvičit se bude po všechny dny před obědem v prostoru elektrárny a po obědě u Čimického jezu.

Tiskový mluvčí HZS Plzeňského kraje: por. František Vaško

-wej-
Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK