Neděle 10. prosince 2023, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Součinnostní výcvik složek IZS Plzeňského kraje

Součinnostní výcvik složek IZS Plzeňského kraje na téma ,,Záchrana osob z klidné vodní hladiny pomoci vrtulníku“ se uskuteční ve dnech 10. až 12. září 2007. Cvičení se zúčastní 19 hasičů – leteckých záchranářů Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.

Letečtí záchranáři jsou ze stanic Košutka a Přeštice, čtyři příslušníci HZS Plzeňského kraje, územního odboru Tachov, se dvěma čluny 15 příslušníků Armády ČR z Letecké pátrací a záchranné služby z Líní se dvěma vrtulníky W 3 A Sokol, pět příslušníků PČR z Červeného Hrádku se člunem, potápěčskou technikou a vozidlem VW Transporter, dva příslušníci OO PČR Město Touškov se člunem a dva členové Vodní záchranné služby z Plzně se člunem.

Cílem cvičení je evakuace a záchrana osob z vodní hladiny pomocí lezecké techniky – procvičování standardních taktických postupů za použití vrtulníku. Vše začne předletovou přípravou dne 10. září 2007 v době od 8.00 do 14.00 hodin na letišti Líně. Létat se bude ve dnech 11. a 12. září 2007 v době od 10.00 do 17.00 hodin na vodním díle Hracholusky – část Radost. Výcvik bude po oba dny uskutečněn ve třech etapách. První v době od 10.00 do 13.00 hodin, druhá etapa od 13.00 do 14.00 hodin, což bude přestávka a třetí v době od 14.00 do 17.00 hodin. V případě nasazení jednoho vrtulníku bude 11. září cvičit slupina hasičů – leteckých záchranářů z požární stanice Přeštice a 12. září skupina hasičů – leteckých záchranářů CPS Plzeň – Košutka. Při nasazení dvou vrtulníků budou obě skupiny cvičit současně.

Účelem cvičení je nácvik a procvičování různých metod vyhledávání, záchrany a evakuace osob z vodní hladiny za pomoci vrtulníku a prohloubení součinnosti mezi zúčastněnými složkami IZS. Nacvičovat se budou výsadky do vody, slaňování do člunů, přeprava zachráněné osoby v podvěsu vrtulníku a nebo na palubě vrtulníku za použití palubního jeřábu.

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje prosí rekreanty o pochopení, neboť kvůli neustálé hrozbě povodní jsou takováto cvičení nutná. Žádá je také o dodržování bezpečnostních opatření. Rekreanti by rozhodně neměli vstupovat do vyznačeného prostoru, přibližovat se k vrtulníkům a vozidlům PČR a HZS, neplavat a nechodit do míst, kde se budou uskutečňovat letové operace a měli by dbát pokynů příslušníků PČR a HZS.

Tiskový mluvčí HZS Plzeňského kraje: por. František Vaško

-wap-
Sdílet