Sobota 9. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár roubenky v Pertolticích

K požáru poloroubené chalupy v Pertolticích pod Ralskem došlo dnes, 14. září 2007, okolo čtvrté hodiny ranní. Událost byla na operační středisko nahlášena ve 4:34 hod. a operační důstojník na místo události vyslal dvě jednotky HZS z požárních stanic Česká Lípa a Jablonné v Podještědí a další čtyři jednotky SDH.

Konkrétně JSDH Brniště, Mimoň, Jablonné v P., Stráž pod Ralskem a Zákupy s jedenácti cisternovými vozy.

Již při příjezdu hasiči zjistili, že střecha chalupy je ohněm zcela zasažena a objekt o rozměrech přibližně 10 × 30 metrů se nachází ve III. fázi hoření. Oheň ohrožoval i nedaleko stojící hospodářské stavení a okolní lesní porost, proto se hasiči soustředili na ochlazování okolí vodními proudy. Vzhledem k značnému zakouření zasahovali hasiči v dýchací technice. Hasiči v budově nalezli 3 dvoukilové propan-butanové lahve, které se jim z domu podařilo bezpečně vynést ven. Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu okolo páté hodiny ranní. Na místě stále zůstávají tři jednotky dobrovolných hasičů, které kontrolují možná skrytá ohniska požáru a pomáhají majitelům vynášet zbytky vybavení z domu.

Podle výpovědi svědků se v době vzniku požáru v chalupě nacházeli spící majitelé chalupy s rodinou. Požár jako první zpozoroval další člen rodiny, pes, který všechny štěkotem vzbudil. Pejsek tak zachránil zdraví a možná i životy tří dospělých a dvou malých dětí.

Příčina vzniku požáru zatím není jednoznačně určena. Vyšetřovatel HZS LK spolu s policisty zatím šetří tři varianty, závadu na elektroinstalaci, úmyslné zapálení či nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm. Oheň zcela zničil střechu chalupy a druhé nadzemní podlaží, kde se propadla podlaha. Přízemí je promáčeno hasební vodou. Výše škody se pohybuje podle prvotního odhadu okolo 5ti milionů korun.


por. Mgr. Iva Michalíčková
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje

-wap-
Sdílet