Čtvrtek 18. dubna 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Přívěsný vozík na stříkačku PS 12/KEB-EGE

V sobotu, 1. 9. 2007 opět opustil brány závodu jihočeské firmy KEB-EGE další z jejich výrobků, určených pro hasiče. Tentokrát se jedná o přívěsný vozík na požární přenosnou stříkačku PS 12 a příslušenství, který bude užíván u JSDH Prostějov, družstva Domamyslice.

Vozík objednalo město Prostějov na základě výběrového řízení pro jednotku SDH Prostějov.

Podvozek vozíku je nové konstrukce se zdvojenou ojí od firmy Podlešák, která sídli u Českých Budějovic. Do KEB-EGE byl dodán s podlahovou částí. Rám podvozku je žárově zinkován. Na tomto základě je postavena čistě hliníková konstrukce s použitím profilů ALU SV. Vozík je vybaven nejen podpěrami pro zajištění, ale i manipulačním kolečkem na oji.

Přístup do vozíku je zajištěn třemi roletami britského výrobce AS Fire standardní konstrukce s podélným madlem. Po otevření zadní části se objeví výklopné plato, umožňující snadnější manipulaci se stříkačkou PS 12. Ta je uložena na kluzných plastech a zajištěna výsuvným kolíkem. Plato je vybaveno stavitelnou nožičku. V tomto prostoru je ještě uložena další výbava jako je sací koš, sběrač, přechod savice/B, rozdělovač a klíč na hadice. Vytažením bočních rolet se otevře prostor, na jehož dně jsou 4 koše na hadice B, které jsou v jednotlivých koších uloženy po dvou kusech. Nad hadicemi je uloženo plovoucí čerpadlo a vedle něho je motorová pila s hydrantovým klíčem.

Nad tím je ještě jedna police, na které jsou zespodu zavěšeny sekerky. Na horní polici je jsou proudnice, technický kufřík, hydrantový nástavec, klíč k podzemnímu hydrantu, dřevorubecká lopatka. Nad tímto prostorem za roletami je uloženo koště a lopata.
Na středu jsou zavěšeny vaky s vazáky a dalším drobným příslušenstvím. PHM pro motorovou pilu a ochranná přilba jsou u dna u kol. Na střeše jsou upnuty savice 2,5m.
Veškerá výbava je uchycena pomocí držáků PAC a jejích kombinací s popruhem.
Součástí dodávky byla i úprava zavazadlového prostoru pro uložení elektrocentrály a osvětlovacích stožárů s cívkami a do tohoto prostoru se také umístila dvojice košů na hadice C.

Lakovací práce na vozidle provedla firma Autolaky Ulrich z Jivan u Českých Budějovic, tak jako je tomu na dalších výrobcích, které jsou od firmy KEB-EGE dodávány hasičům.

Rozměry vozíku jsou následující:

Délka: 3460 mm (celková)
Šířka: 1700 mm
Výška: 2250 mm
Rozměry ložné plochy: dxš 2020×1250 mm

Ještě zbývá dopsat informaci o jeho ceně. Ta o něco málo přesáhla 200 000,–Kč.
Možná to někomu přijde moc, ale když vezmu v potaz to, že u nás je stále mnoho dobrovolných sborů, které si nemohou z ekonomických důvodů dovolit pořídit nový dopravní automobil, ale podaří se jim získat např. převodem od policie starší Volkswagen Transporter, poté si ho upravit k obrazu svému na přepravu družstva, tak mít za ním přívěsný vozík se stříkačkou a příslušenstvím za zhruba 200 tisíc mi až tak drahé nepřijde. Je to prostě jedna z variant…

-wap-
Sdílet