Středa 27. září 2023, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Tatra Open Day 2007

I letos proběhla v Tatře prezentační akce pro hasiče, zejména z obcí, které získaly státní dotaci na nákup MPT v příštím roce.

Všichni pozvaní se po registraci mohli napsat na několik jízd s předváděcími vozidly, pokud měli ŘP skupiny C, bylo jim umožněno i řízení některých vozidel. K posouzení jízdních vlastností podvozků byly určeny tři okruhy, některá vozidla jezdila jenom na „svahy“, tedy stoupání/klesání 30 % a 45 %, jiná „povrchy“, kde lze posoudit skvělé jízdní vlastnosti na nerovných vozovkách, terénních vlnách a při bočním náklonu až 27°. Na oválu pak bylo možné posoudit jízdní vlastnosti při vyšších rychlostech. K jízdám byla přistavena vozidla Tatra Terrno1 4×4, 6×6 i 8×8 v proedení valník, podvozek a sklopka a teké jedna Tatra Jamal 6×6 v provedení jednostranného sklápěče. Jako třešnička na dortu pak byla možnost nechat se povozit vozidly T815–7 8×8, T816 LIWA 8×8, Tatra Force 6×6 řízenými zkušebními řidiči Tatra, a.s., nebo dakarkou řízenou Tomášem Tomečkem.

Jako doprovodný program byly připraveny lety vrtulníky Robinson R44, exhibice na čtyřkolce a trialové motorce, svůj stánek zde měla firma ZHT a také výrobce a prodejce nářadí Alfavaria, celým programem provázel Petr Vichnar. Jedinou připomínkou je snad jen to, že byla uskutečnena pouze jedna exkurze do výroby, což absolutně nemohlo pokrýt obrovský zájem, namísto toho vozili zájemce do jekéhosi pivovaru.

Hasičské nástavby na podvozcích Tatra Terrno1 prezentovala THT Polička, a to hned v několika odlišných provedeních. Přímo na polygonu vozili téměř neustále plné kabiny zájemců hasiči z Chodova (Terrno1 4×4 CAS 24 z roku 2003) a Peček (Terrno1 6×6 CAS 24 z roku 2006), ve statické ukázce pak byly k vidění čtyři různá provedení nástaveb na dvounápravových podvozcích – klasické provedení s ocelovou nástavbou přivezli dobrovolní hasiči z Kopřivnice, novou hliníkovou nástavbu a také nové provedení předních blatníků prezentovalo vozidlo určené pro SDH Mosty u Jablunkova, zatím jediné vyrobené vozidlo s nástavbou Plastisol bylo od HZS Královéhradeckého kraje, PS Nová Paka, letos by k němu mělo přibýt druhé pro HZS Olomouckého kraje. Poslední provedení nástavby byla pouze „čtyřroletová“ ocelová nástavba s větším obsahem vody dobrovolných hasičů z Hulína.

Hynek Obroučka
foto autor a Kamila Drábková
Sdílet