Čtvrtek 30. listopadu 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči evakuovali přes 500 dětí

Dne 27. 9. 2007 v 10:05 hod. došlo v základní škole v 3. ZŠ Holešov na ul. Družby k fiktivnímu požáru v učebně chemie. Námětem cvičení profesionálních i dobrovolných hasičů byl společný zásah při požáru v učebně chemie základní školy, záchrana zraněných osob a zvládnutí požáru.

Během akce byla prověřena doba dojezdu jednotek hasičů ke škole, vzájemná komunikace při zásahu, a také koordinace hasebních i záchranných postupů.

Součástí cvičení byla i prověrka evakuace dětí ze školy a seznámení hasičů se stavební situací v jednotlivých pavilonech a budovách školy. Po vyhlášení poplachu ředitelkou školy se podařilo učitelům velmi rychle evakuovat celou budovu. Z celkem třiadvaceti tříd bylo do bezpečí vyvedeno 510 dětí.

Operační důstojník HZS Zlínského kraje vyslal na zásah jednotky profesionálních hasičů z Holešova a Bystřice pod Hostýnem, které doplnily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Holešova a podniku TON z Bystřice pod Hostýnem.

Hasiči v dýchacích přístrojích postupně pronikli do budovy školy, kde nejdříve nalezli zraněného zaměstnance a poskytli mu první pomoc. Následně s hadicovým vedením nalezli místo požáru, které lokalizovali a uhasili. Zraněný muž byl vynesen z budovy a na nosítkách přepraven ke zdravotníkům před školou. Získané poznatky ze cvičení budou zapracovány do postupů a taktických plánů podobných zásahů. Dobře zvládnutá organizace evakuace školy pedagogy zaslouží pochvalu.

Taková cvičení jsou velmi důležitá a prověřují možnosti zásahu v budovách s větším počtem osob. V praxi se může přihodit řada různých problémů, které mohou vyvolat požár a ohrozit stovky dětí. Z poslední doby je v našem kraji znám podobný případ s nebezpečnou chemickou látkou ve škole, který se stal ve Valašském Meziříčí.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wej-
Sdílet