Čtvrtek 18. října 2018, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner agro OK

Hasiči kontrolují obchodní řetězce

Jedním ze tří hlavních úkolů stanovených Generálním ředitelstvím HZS ČR pro odbory prevence HZS krajů na rok 2007 je: ,,Provedení tematických požárních kontrol zaměřených na dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně při činnostech provozovaných v obchodních řetězcích“

. Příslušníci prevence v letošním roce zkontrolují v rámci této akce kolem 20 obchodních řetězců.
Kontroluje se například umístění a funkčnost přenosných hasících přístrojů, průchodnost a označení únikových cest a také jsou-li odemčené a přístupné nouzové východy. V supermarketech plzeňští hasiči provedli zatím 18 kontrol a lze konstatovat, že neobstál plně ani jeden z obchodních řetězců. Asi největším problémem jsou dle náměstka krajského ředitele pro úsek prevence a civilní nouzovou připravenost plk. Ing. Karla Zajíčka neprůchodné a zablokované únikové cesty. V případě požáru by mohlo mít právě toto nedodržení požárních předpisů katastrofální následky, jelikož obchodní řetězce jsou plné lidí. Kontroloři také zjistili špatně označené únikové cesty a východy. Hasící přístroje jsou mnohdy zastrčené za hromadami zboží, v uličkách mezi regály překáží další zboží a zůstávají také trvale otevřené požární dveře. Dle náměstka krajského ředitele trvale otevřené požární dveře zdůvodňují obchodníci neustálým provozem a doplňováním zboží, což jsou dle jeho slov pouhé výmluvy.
V letošním roce byly za zjištěné nedostatky zatím uloženy tři pokuty v celkové výši 320 tisíc korun. Byla rovněž uhrazena jedna pokuta z roku 2006 ve výši 200 tisíc korun. Lze předpokládat, že do konce roku počet pokut vzroste.

por. František Vaško
tiskový mluvčí
HZS Plzeňského kraje

-kuw-
Sdílet
Banner DrägerCZ 970