Sobota 2. března 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výcvik hasičů – lezců na lanovce

Dne 21. 11. 2007 se uskutečnilo plánované cvičení hasičů – specialistů pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou na lanovce Černá hora – Protěž v Jánských Lázních. Cvičení se zúčastnilo 30 členů lezeckých skupin a družstev HZS Královéhradeckého kraje ze stanic Hradec Králové, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou a Jičín.

Čtyřsedačková lanová dráha Protěž je provozována pouze v zimě a v případě poruchy může „uvěznit“ až 260 lyžařů. Hasiči cvičili v těžkých zimních podmínkách, kdy se teplota vzduchu pohybovala těsně nad bodem mrazu, viditelnost byla zhruba 100 metrů a napadlo 40 centimetrů sněhu.

Hlavní technik lanové dráhy nejprve seznámil hasiče s technologií, provozním a evakuačním řádem lanovky. Hasiči si postupně po skupinách vyzkoušeli výstup na podpěru lanové dráhy, spuštění po nosném laně k sedačce, zajištění a spuštění osoby z výšky zhruba patnácti metrů na zem. Vzhledem k tomu, že povinností provozovatele je v případě poruchy lanovky zajistit evakuaci všech osob do dvou hodin, zaměřili se hasiči především na nácvik rychlého a bezpečného spuštění pasažéru ze sedaček.

Součástí bylo také seznámení s parametry kabinové lanovky na Černé hoře a odlišnostmi při evakuaci osob z kabiny.


Foto: HZS Královéhradeckého kraje


por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje

-wap-
Sdílet