Sobota 9. prosince 2023, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hrozivá srážka rychlíku s kamionem dopadla šťastně

Čtyři hasičské jednotky, sanitky a vrtulník Letecké záchranné služby směřovaly ve čtvrtek 13.12. odpoledne k železničním přejezdu ve Štítině na Opavsku, kde se srazil rychlík Ostrava-Jeseník s nákladním automobilem.

Prvotní informace hovořily nejméně o několika zraněných. Nakonec vyvázli řidič nákladního DAFu se slámou, strojvedoucí i všichni cestující ve vlaku bez zranění.

Operační středisko hasičů obdrželo informaci o dopravní nehodě na železnici ve čtvrtek krátce po půl třetí odpoledne. Na místo ihned vyjela na pomoc lidem jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Opavě, dobrovolní hasiči ze obcí Štítina a Kravaře a drážní hasiči.

Podle dostupných informací narazil rychle jedoucí rychlík do zadní části přívěsu se slámou, kterou vezl polský DAF. Rám přívěsu zůstal pod lokomotivou a ta jej odtáhla asi 500 metrů, kde zůstal celý rychlík nejméně o osmi vozech stát. Čelo elektrické lokomotivy je zničené, ale strojvedoucí vyvázl bez zranění. Trať Ostrava-Opava byla uzavřena, stejně jako silnice s inkriminovaným přejezdem se světelnou signalizací.

Balíky slámy na přívěsu začaly hořet, požár uhasila obsluha vlaku ještě před příjezdem hasičů. Ti pomohli lidem z vlaku, zkontrolovali, zda je sláma řádně uhašen a také řešili kouř, který začal vycházet ze střechy jednoho z vagonů – kouř přestal unikat po vypnutí vlakového topení.

Ve čtvrt na čtyři bylo místo nehody předáno hasičům Českých drah. Trať z Ostravy do Štítiny byla zprůjezdněna, uzavřena byla dál trať ze Štítiny do Opavy. Vrtulník LZS ani na místo srážky nedoletěl, byl poslán zpět na základnu do Ostravy.
por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

-wap-
Sdílet