Pátek 24. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V hořící buňce zemřel senior

Třiasedmdesátiletý muž dnes večer zemřel při požáru UNIMO buňky v lese na Blanensku. Senior je první obětí požáru v roce 2008 v Jihomo­ravském kraji. Požár buňky v lesní lokalitě Pod Karolínkou u Rájce-Jestřebí byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 19.28 hodin, na místo vyjely čtyři jednotky hasičů.Ilustrač­ní foto.

Třiasedmdesátiletý muž dnes večer zemřel při požáru UNIMO buňky v lese na Blanensku. Senior je první obětí požáru v roce 2008 v Jihomo­ravském kraji. Požár buňky v lesní lokalitě Pod Karolínkou u Rájce-Jestřebí byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 19.28 hodin, na místo vyjely čtyři jednotky hasičů – profesionální jednotka ze stanice v Blansku a dobrovolné jednotky z Rájce, Ráječka a Černé Hory. K zásahu hasiči jeli po zledovatělé lesní cestě, na níž s cisternami překonávali tři brody přes potok.

Požár vypukl ve dřevěné UNIMO buňce, upravené k příležitostnému přespávání při práci v lese. Uvnitř byl v době vzniku požáru 73letý majitel, na kterém se vzňalo oblečení. Muži, který se před plameny snažil uniknout ven, přišel z nedaleké chaty pomoci jeho syn. Otce našel u vchodu do buňky a vytáhl ho do lesa. Popálený muž však nejevil známky života a přivolaný lékař konstatoval jeho smrt. Dvaačtyřicetiletý syn utrpěl popáleniny na levé ruce a byl převezen k ošetření do nemocnice.

Při příjezdu hasičů na místo byla celá dřevěná buňka o rozměru zhruba pět krát tři metry v plamenech ve čtvrté, závěrečné fázi hoření a po prohoření stropu se propadla plechová střecha objektu. K intenzitě žáru a rychlému šíření požáru přispěl i obsah dvou tlakových dvoukilogramových propanbutanových lahví. Třetí, desetikilogramovou láhev se podařilo vynést mimo požářiště a ochladit v nedalekém potoce. Hasiči proti plamenům nasadili dva vodní proudy. Kromě hořící buňky hasili také větve tří okolních smrků zasažených ohněm a žárem. Požár dostali pod kontrolu v 19.47 hodin. Po rozebrání konstrukce buňky a dohašení lokálních ohnisek hoření požár zlikvidovali šest minut po 22. hodině. Během zásahu se do prostoru požářiště zřítil jeden z ohořelých smrků. Padající strom naštěstí nikoho nezranil.

Příčinu vzniku požáru vyšetřují specialisté Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje a Policie ČR. Požářiště budou podrobně zkoumat i v příštích dnech. Škodu způsobenou na zničené UNIMO buňce a na ohořelých stromech vyšetřovatel HZS předběžně vyčíslil na 50 tisíc korun.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje-swo-
Sdílet