Neděle 26. září 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči vyprošťovali dva vozy z kolejiště

Dne 8. 1. 2006 v 06:51 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po havárii auta do kolejiště ve Zlíně. Operační důstojník hasičů okamžitě po nahlášení informoval dráhy a žádal uzavření železniční tratě a zastavení dopravy.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jedním zásahovým vozidlem. Po příjezdu na místo nehody potvrdil velitel zásahu, že v kolejišti, nedaleko hotelu Sole, došlo nejdříve k havárii dodávky zn. Ford Tranzit. V době, kdy byla doprava usměrňována hlídkou policie došlo na stejném místě k havárii také nákladního auta zn. Iveco, které skončilo po jízdě na zledovatělé vozovce rovněž v kolejišti.
Velitel zásahu dále upřesnil, že není možné vozidla dostat zpět na silnici běžnou technikou, a proto si nechal na místo vyslat jeřáb. Operační důstojník hasičů HZS Zlínského kraje požádal o pomoc drážní hasiče z Přerova, kteří dorazili s 28 t vyprošťovacím speciálem.
Po ustavení jeřábu byl nejdříve vyproštěn zásobovací nákladní automobil. Při otáčení ramenem jeřábu museli hasiči o 3 cm posunout informační tabulku na sloupu elektrického osvětlení před jejím poškozením. Následně bylo auto zvednuto na popruhu a rameni jeřábu zpět na silnici. Po vyproštění vozidla z kolejiště se ukázalo, že při havárii došlo k poškození palivové nádrže a úniku nafty do půdy železničního náspu.
Velitel zásahu si vyžádal výjezd speciálního protichemického vozidla ze Zlína. Hasiči postupně místo zasypali sorbenty a dalších asi 100 litrů nafty přečerpali z palivové nádrže do náhradních nádob. Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla vozovka částečně nebo zcela uzavřena a řízena hlídkou dopravní policie.
Po vyproštění a odtažení nákladního vozu se hasičům podařilo dostat zpět na vozovku i havarovanou dodávku. Při haváriích nebyl nikdo zraněn. Nehoda dvou vozidel zablokovala železniční trať Zlín – Vizovice, která byla uzavřena celé dopoledne.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wej-
Sdílet