Úterý 25. ledna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nález dalších mrtvých ptáků na hlučínském jezeře

Čtyři mrtvé ptáky – dvě divoké kachny, labuť a racka – našli profesionální hasiči na zamrzlé hladině Hlučínské štěrkovny v úterý 15. 1. 2008 dopoledne. Už v pondělí zde objevili mrtvou labuť. K uvedeným událostem došlo zřejmě v důsledku tání na štěrkovně

. Hasiči spolupracují s veterinární správou na vyloučení dalších možných příčin úhynu ptáků.

Stejně jako o den dříve informovala v úterý dopoledne hasiče, tentokrát o dvou ptácích na ledu jezera, Městská policie v Hlučíně (okres Opava). Na místo vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Hlučíně a Opavě a také lezecké družstvo ze stanice v Ostravě-Porubě.

Těla ptáků byla ve vzdálenosti zhruba 400 metrů od břehu jezera. Na hladinu opět vyrazili jako v pondělí dva hasiči v nepromokavé kombinéze, vestě a přes ní v ochranném obleku a táhli gumový člun pro případ, že by tenký a tající led povolil. Tentokrát jistilo jejich člun ze břehu pomocí lan lezecké družstvo hasičů.

Chůze po tajícím a klouzajícím ledu, navíc plném vody, byla složitější než během pondělí. Hasiči v okolí dvou ptáků nalezli další dva, ptáci byli rozeseti zhruba do vzdálenosti sta metrů od sebe a byli mrtví. Proto je hasiči mohli posbírat najednou a v igelitových pytlích odvézt na břeh. Při zpáteční cestě jim pomáhali pomocí lan i kolegové ze břehu. Zásah trval asi hodinu.

Všech pět těl předali hasiči na břehu pracovníkům veterinární správy, kteří je posílají k rozboru. Na místě byla vedle Městské policie v Hlučíně i Policie ČR.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

-kuw-
Sdílet