Úterý 21. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mistrovský tým hasičů vyprošťoval v Jablunkově řidiče Fordu

K havárii kamionu se dvěma osobními auty vyjeli v pátek 25. 1. 2008 ráno profesionální hasiči z Třince. Museli vyprostit ze zdemolovaného Fordu Mondeo zraněného muže ve věku kolem 35 let.

U jeho záchrany vyzkoušelo své bohaté zkušenosti sehrané soutěžní družstvo z Třince, které loni na podzim zvítězilo v neoficiálním mistrovství ČR ve vyprošťování.

O nehodě informovala Operační středisko hasičů Zdravotnická záchranná služba čtvrt hodiny před osmou hodinou ranní. Na místo v Jablunkově u sanatoria ihned vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Třinci. Řidič z Frýdecko-Místecka byl v mondeu sám, auto bylo zdemolováno po levé straně, zřejmě po nárazu kamionu. Hasiči vystříhali muže, zraněného na ruce, pomocí hydraulického zařízení, a společně se zdravotníky jej opatrně vytáhli ven. Muž byl při vědomí, ale stěžoval si na bolesti. Sanitka jej odvezla do nemocnice.

Nedaleko stála Škoda Felicia s lehce promáčknutou pravou přední částí. Pak hasiči uklidili silnici. Únik provozních kapalin nebyl zjištěn.

xxx

Čtyřčlenný tým ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Třinci zvítězil 2. 10. 2007 v prestižní republikové soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, a to před týmy z Kolína a Českého Krumlova. Již 13. ročník Memoriálu JUDr. Františka Kohouta se konal v Praze-Strašnicích. Pořadatelem byl Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy.

Memoriálu se zúčastnilo se 15 týmů profesionálních hasičů z celé ČR a dva ze Slovenska – z Nitry a Banské Bystrice. „Náš tým věnoval přípravě na soutěž spoustu volného času. Úspěch v takové obrovské konkurenci je cennější o to více, že pro členy našeho týmu s výjimkou velitele Jana Čmiela byla tato soutěž zcela první,“ řekl tehdy velitel třinecké stanice Petr Adamus. Příprava na soutěž zabrala čtvrt roku.

Složení týmu HZS MSK Třinec: Jan Čmiel (velitel týmu), Daniel Hořava, Jakub Smolík, Marek Waclawik.

Perfektní souhra se bude třineckým profesionálním hasičům hodit při zásazích u dopravních nehod. Vedle toho tým vyjíždí ukazovat své umění a předávat praktické zkušenosti i kolegům na jiných stanicích. Hasiči předvádějí vyprošťování osob i na nejrůznějších městských slavnostech, dnech NATO, dnech otevřených dveří, také třeba při otevírání nových úseků dálnic a silnic.


por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje


-wap-
Sdílet