Čtvrtek 13. srpna 2020, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Probo

V Pelhřimově proběhl 17. ročník Festivalu hasičských dechových hudeb, spojený byl se dnem záchranářů

Pelhřimovské Masarykovo náměstí patřilo o víkendu 26. – 27. srpna 2017 v pořadí již 17. ročníku Festivalu hasičských dechových hudeb a dnům záchranářů Pelhřimov 2017. Akce se uskutečnila u příležitosti tradiční Bartolomějské pou­ti.

V sobotu večer zapálil starosta města František Kučera společně se starostou Spolku přátel dechových hudeb Miroslavem Šimonem a Vlastimilem Studeným z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky krematorium. Právě tito tři muži se zasloužili o to, aby v Pelhřimově opětovně vyrostlo.

Pelhřimovské krematorium se proslavilo díky legendárnímu výroku Rudolfa Hrušínského v nezapomenutelném filmu Vesničko má středisková: „Tak víš kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš.“

Do útrob krematoria vhodily za několik dní jeho existence stovky obyvatel a návštěvníků Pelhřimova lístky se svým trápením a starostmi. Lístky společně s krematoriem v sobotu večer nenávratně shořely.

Poprvé postavili hasiči krematorium v roce 2010, u příležitosti desetiletého výročí své existence. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního Pelhřimovského krematoria za tři dny, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil.

Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce.

Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězem, ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.

Přečtěte siPelhřimovské krematorium shořelo

V neděli přivítal publikum na náměstí hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek společně s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky genmjr. Drahoslavem Rybou, starostou města Pelhřimov Františkem Kučerou a krajským ředitelem Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina plk. Petrem Benešem.

Před zraky dalších významných hostů složili noví příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina slavnostní slib. Příslušníci se v něm zavázali, že budou dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy nadřízených, zachovávat dobrou pověst sboru, ale hlavně, že budou vše plnit řádně a svědomitě, a že při ochraně zájmů České republiky nebudou váhat nasadit i vlastní život.

Po složení slavnostního slibu zazněla hymna České republiky pod taktovkou šéfdirigenta Václava Paličky a za zpěvu plk. Mgr. Libora Zikeše.

Pevně věřím, že povolání, které jste si vybrali, naplní Vaše představy. Doufám, že v práci najdete zálibu a uspokojení.

Věřím, že Vaše volba byla volbou správnou a že u tohoto krásného, ale náročného povolání vydržíte celý svůj profesní život,

popřál ve svém proslovu slibujícím krajský ředitel vysočinských hasičů plk. Ing. Petr Beneš.

Po slavnostním aktu se rozběhla vystoupení jednotlivých dechových hudeb. K poslechu a tanci hrála Havlíčkobrodská 12, Jihočeská hasičská dechovka Božejáci, Vysočina a celá řada dalších známých a oblíbených kapel.

Prohlédnout si také návštěvníci akce mohli hasičskou techniku.

kpt. Ing. Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS Kraje Vysočina
Sdílet
Banner Probo