Pátek 1. března 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár motorestu u Dolního Dvořiště zaměstnal jednotky z druhého stupně poplachu, uvnitř byly nalezeny lidské ostatky

Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje přijalo informaci o požáru motorestu u obce Dolní Dvořiště.

Dle oznamovatele na tísňovou linku 112 hoří motorest stojící v těsné blízkosti komunikace I. třídy č. 3 přibližně tři kilometry před Dolním Dvořištěm ve směru od Kaplice.

K požáru vyjely osádky vozů profesionálních hasičů ze stanice Kaplice, svolány byly jednotky SDH obcí Kaplice, Velešín, Vyšší Brod, Malonty, Dolní Dvořiště a Horní Dvořiště. Ze stanice v Českém Krumlově k požáru vyjel automobilový žebřík. Vzhledem k vysokému počtu vyslaných jednotek operační důstojníci v 19:09 hodin vyhlásili druhý stupeň poplachu.

Když hasiči přijeli na místo, hořela přibližně polovina motorestu, který je již několik měsíců nepoužívaný. Hasiči provedeným průzkumem zjistili, že v bezprostřední blízkosti stojí zásobník na plyn, který současně s hasebními pracemi ochlazovali. V objektu dále našli dvě třicetilitrové propanbutanové láhve, které vynesli z hořícího motorestu ven a také je ochladili. Vedle hořícího motorestu stojí benzínová čerpací stanice, ta však nebyla požárem nijak ohrožena.

Dolní Dvořiště (německy Unterhaid) je obec v jižní části okresu Český Krumlov známá především jedním z nejdůležitějších hraničních přechodů mezi ČR a Rakouskem. Leží na rozhraní mezi Šumavou a Novohradskými horami. Střed obce je vzdálen 28km jižně od Českého Krumlova.

V 19:37 hodin velitel zásahu nahlásil, že požár je lokalizován – je pod kontrolou zasahujících hasičů, kteří jsou na požářišti v dostatečném množství. Zasahující jednotky pokračovaly v dohašování, pro nalezení a likvidaci všech možných ohnisek požáru musely rozebrat plechovou střechu i na nezasažené části motorestu. Po 21. hodině pak velitel zásahu postupně odesílal jednotlivé dobrovolné jednotky zpět na jejich základny. Úplná likvidace byla na operační středisko nahlášena krátce před půlnocí.

Téměř na konci hasebních prací byly na požářišti nalezeny ohořelé pravděpodobně lidské ostatky. Událost byla předána Polici ČR.

Požářiště okolo jedné hodiny noční vyjela zkontrolovat jednotka SDH obce Dolní Dvořiště. Výjezd jednotky byl na žádost Policie ČR zopakován po druhé hodině ranní, kdy se na požářišti objevilo ještě doutnající ohnisko.

Silnice vedoucí na hraniční přechod s Rakouskem zůstala po celou dobu zásahu průjezdná.

Výše vzniklé škody byla stanovena předběžně na Kč 1 000 000,–, kdy zničeny byly přibližně dvě třetiny objektu.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet