Středa 19. ledna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ostravští hasiči vyjeli zachraňovat zamrzlé labutě

Dvě ostravské profesionální hasičské jednotky vyjely v pondělí 18. 2. 2008 ráno k záchraně sedmi labutí, které bez pohnutí seděly na ledě uprostřed rybníka Štěpán, ležícího mezi Ostravou-Martinovem a obcí Děhylov. Výskyt hejna labutí na ledě oznámila na operační středisko hasičů žena, která je mnoho let pozoruje a také pravidelně krmí.

Na místo byly před osmou hodinou ranní vyslány dvě jednotky ze stanic v Ostravě-Porubě a Ostravě-Fifejdách, jedna s gumovým člunem, druhá s dostatečně dlouhým lanem.

Na gumový člun, jištěný lanem, vylezl jeden z hasičů. Pomalou cestu po ledě zhruba ke sto metrů vzdáleným tvorům začal za pomocí hasičské sekerky, kterou se odpichoval, na další cestě si pomáhal odrážením jednou nohou.

Labutě se s tím, jak se k nim muž přibližoval, postupně zvedaly, tedy nebyly přimrzlé, poslední z vodních ptáků se ale stále vůbec nehýbal. Nakonec pomohlo další přiblížení hasiče, spojené s voláním. Zvedla se i poslední – sedmá labuť a všechny se v naprostém klidu vydaly po ledě na druhou stranu od zachránců, směrem k rákosí. Ulevilo se všem, radost projevovala hlavně žena, která zavolala hasiče.

Zpáteční cesta hasiče už byla velmi rychlá – nasedl do člunu a kolegové jej v něm vytáhli na břeh.

Zhruba před měsícem vyjížděli hasiči na nedaleká Hlučínská jezera, odkud z tenkého ledu dopravili veterinářům nadvakrát během dvou dní celkem pět mrtvých ptáků – dvě divoké kachny, dvě labutě a racka. Laboratoř tehdy naštěstí vyloučila možnost ptačí chřipky či jiné nákazy jako příčiny jejich úmrtí.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje


-swo-
Sdílet