Neděle 23. ledna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při požáru domu uhořel jeho majitel

Hasiči likvidovali v pondělí po poledni požár, který vypukl v dvoupatrovém rodinném domě v Březové na Uherskohradišťsku. V hořícím domě našli mrtvého muže, pravděpodobně majitele, nikdo další nebyl zraněn.

Dnes 18. 2. 2008 v 11:37 hod. byli hasiči informováni o požáru v rodinném domě v obci Březová na Uherskohradišťsku.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Brodu s jedním zásahovým vozem a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Březové a Strání. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru ve sklepě a kotelně rodinného domu.

Jako první na místo dorazili místní dobrovolní hasiči. Ti také při průzkumu domu našli v obytné místnosti nad kotelnou tělo sedmašedesátiletého majitele domu. Bez známek života ho hasiči vynesli na zahradu domu, kde lékař konstatoval smrt a vyloučil vliv jiné osoby.

Jednotky hasičů zahájili společně hasební útok ve sklepě domu, kam pronikli profesionální hasiči v dýchacích přístrojích. Požár byl postupně lokalizován a uhašen. Zásahem hasičů se podařilo zabránit dalšímu šíření do okolí a uchránit tak dům před zničením. Vnitřní prostory domu byly postupně odvětrávány i přetlakovou ventilací.

Po uhašení požáru kontroloval velitel zásahu laserovým měřičem teploty sklepních místností a konstrukcí. K domu byl přistaven kontejner a dobrovolní hasiči vynesli všechny ohořelé zbytky věcí ze sklepa.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů a policie bylo místo požáru ohledáno. Jako první požár zjistil švagr zemřelého, který ho přišel před polednem navštívit. Po sáhnutí na kliku domu ucítil neobvyklé teplo. Dům byl zamčený, a proto musel vyzvednout náhradní klíče doma u své manželky. Po následném otevření domu se ven vyvalil hustý kouř. Další svědci si všimli plamenů za sklepním oknem a hustého kouře vycházejícího ze všech komínů domu.

Jeden z blízkých sousedů byl dobrovolný hasič, ale ani on si netroufl vniknout do zcela zakouřeného domu. Po krátké chvíli už byla informace o požáru předána na tísňovou linku hasičů a vyjela další pomoc.

Požár vznikl v hromadě uskladněného dřeva, která byla uložena ve společné sklepní místnosti s kotelnou a malou dílnou. Vyšetřovatelé nalezli stopy ukazující na práci po svařování a řezání v těsné blízkosti hořlavého materiálu. Pravděpodobně došlo k odlétnutí žhavých částí nebo zapadnutí žhavé okuje do dřeva a k následnému vzniku požáru. Další možností bylo zapadnutí nedopalku cigarety do dřevěných špalků.

Samotný požár mohl vzniknout v nočních hodinách a v době, kdy majitel spal. Požár dřeva a dalších hořlavých materiálů z dílny vyprodukoval značné množství nebezpečných zplodin hoření. Ty se dostaly ze sklepa přes všechny otevřené dveře do obytných místností v domě. Kouř tak zřejmě usmrtil i majitele, který ležel na podlaze u své postele.

Požár zničil část vybavení kotelny, dílny i uskladněné palivové dřevo. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 300.000 Kč.

Tento případ znovu potvrzuje slova hasičů, kteří varují veřejnost před požáry v domácnostech a doporučují instalaci vhodných požárních hlásičů. Hlásiče dokáží včas varovat při nebezpečí nebo mohou hlasitým tónem upozornit okolí. Přivolání včasné pomoci je pak klíčové nejen k ochraně majetku, ale hlavně k záchraně lidí.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje


-swo-
Sdílet