Pondělí 20. září 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Pantograf muselo opustit téměř 250 osob

Dne 27. 2. 2008 v 08:13 hod. byli hasiči informováni o požáru ve vlaku u obce Lidečko na Vsetínsku. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk, jednotka profesionálních hasičů podniku ČD z Přerova a jednotka sboru dobrovolných hasičů z Horní Lidče. Ilustrační foto

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v zastávce Lidečko došlo k odstavení osobního vlaku s požárem kabeláže jednoho vagonu. V pantografu cestovalo asi 250 osob, které po zastavení soupravy na výzvu zaměstnanců drah opustily vlak. Krátce po vystoupení využili všichni cestující souběžného spoje, který je přepravil do Vsetína, a to ještě v době do vypnutí trolejového vedení. Samotná poškozená souprava jela na své ranní školní lince Horní Lideč – Vsetín.

Po příjezdu hasičů už v zastávce nebyl žádný cestující a velitel zásahu dostal o pár minut později informaci, že je elektrický proud v troleji vypnutý. Čtyři hasiči společně vystoupali na střechu jednoho z vagonů, kde byl zjištěn požár v technické skříni elektrických kabelů. Plameny na kabeláži silových rozvodů hasiči srazili práškovým ručním přístrojem a na další dohašování bylo použito vysokotlaké vodní vedení.

Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn. Hasičům se podařilo zabránit rozšíření požáru na střechu vagonu a do přepravních prostor pantografu.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Valašského Meziříčí bylo místo požáru ohledáno. Strojvůdce uvedl, že při jízdě pocítil technickou závadu v době, kdy postupně obsluhoval jednotlivé odpory pro elektrické motory vlaku. Souprava i přes potíže dojela do blízké stanice, kde byla odstavena.

Požár vznikl na kabeláži rozjezdových odporů, které jsou umístěny v jednotlivých sekcích a na střechách soupravy. Požár způsobil škodu za 80.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek za stovky tisíc korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na silových a odporových kabelech.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wej-
Sdílet