Pondělí 20. září 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požáry mohou v soukromí postihnout i hasiče

Dne 6. 3. 2008 v 04:50 hod. byli hasiči informováni o požáru osobního auta v garáži v obci Šarovy na Zlínsku. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jedním zásahovým vozidlem, kterou posílila jednotka sboru dobrovolných hasičů z Bílovic.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v garáži rodinného domu došlo k požáru osobního auta zn. Peugeot 206. Před příjezdem hasičů požár úspěšně hasili dva profesionální hasiči ze zlínské stanice, kteří byli mimo službu. Jednomu vozidlo patřilo a druhý mu přiběhl na pomoc. Vozidlo bylo zaparkováno v garáži domu jeho bratra, kterého zase vzbudila bdělá sousedka. Ta si při cestě do práce všimla vycházejícího kouře z garáže a okamžitě všechny vzbudila.

Majitel domu s kolegy nejdříve použili ruční sněhový hasicí přístroj, který byl v garáži a kterým srazili plameny. Následně všichni hořící auto vytlačili z garáže a uchránili ji tak před dalším poškozením nebo i zničením. Před domem pokračovali v hašení pomocí starých hadrů a kbelíků s vodou. Snaha o použití zahradní hadice byla marná, protože nad ránem výrazně klesly teploty a voda zamrzla.

Po příjezdu sloužících hasičů ze Zlína bylo nataženo vysokotlaké vodní vedení a požár byl postupně dohašen. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Vyšetřovatel hasičů ze Zlína určil jako příčinu vzniku požáru závadu na elektroinstalaci auta. Požár zničil kompletně přední část vozu, část garáže a kouřem byl zasažen i sklep domu. Způsobená škoda byla vyčíslena na 160.000 Kč. Včasným zpozorováním požáru a následným zásahem kolegů a hasičů byl uchráněn další majetek rodinného domu za 2,5 mil. Kč.


mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-swo-
Sdílet