Středa 22. září 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na Zlínsku hořel Zlín 143

Dne 7. 3. 2008 kolem 14:00 hod. došlo na letišti v Holešově k požáru unikajícího paliva a části letadla. Požár uhasili zaměstnanci aerodromu bez pomoci hasičů, jeden z nich byl hořícím palivem a letadlem vážně zraněn, utrpěl mnohačetné popáleniny na celém těle.

Požár se obešel bez výjezdu jednotek hasičů a byl uhašen zaměstnanci soukromé firmy, kteří letadlo zalétávali. HZS Zlínského kraje byl požádán o vyslání vyšetřovatele hasičů k sepsání zápisu o požáru a vyšetření příčiny jeho vzniku.

Podle dostupných informací byl nejdříve zjištěn únik paliva z nádrže jednomotorového letadla zn. ZLIN 143 L, které bylo po zalétávání odstaveno na letištní ploše u hangáru. Úniku paliva si všiml jeden zaměstnanec, který hned upozornil uživatele stroje. Ti se rozhodli nejdříve vypustit zbytky paliva do náhradních nádob a pak odstranit závadu. Po odkrytování části stroje bylo vypouštěno palivo z hlavní nádrže v křídle. Při této práci došlo ke vznícení palivových výparů a k požáru části letadla.

Sedmdesátiletý muž, který opravu prováděl, utrpěl při požáru vážné popáleniny na rukou, obličeji a dalších částech těla. I přes ohrožující požár se mu podařilo odtlačit letadlo od hangáru a od místa vytečeného a hořícího paliva. Další zaměstnanec firmy bleskově na požár reagoval a přiběhl s ručním práškovým hasicím přístrojem. Společně se jim podařilo plameny na letadle i ploše uhasit a zabránit dalšímu šíření požáru.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Kroměříže bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřovatel zjistil, že zraněný muž si nepovolal ani zdravotnickou záchrannou službu, a proto ho nechal dalším zaměstnancem odvézt do nemocnice ve Zlíně.

Požár zničil část křídla letadla, aerodynamické prvky, část palivové nádrže, jeden list vrtule a část pláště stroje. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 600.000 Kč. Včasným zásahem zaměstnanců byla uchráněna další hodnota letadla za 3 mil. Kč.

Při šetření byla vyloučena možnost úmyslného jednání. Byl vyloučen zkrat elektřiny, bylo vyloučeno kouření nebo manipulace s otevřeným ohněm. Nejpravděpodobnější příčinou vzniku požáru byl výboj statické elektřiny při přečerpávání nádrže a obsluze letadla po úniku paliva.mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje


-wap-
Sdílet