Čtvrtek 29. unora 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Několik ulic museli v Táboře uzavřít policisté kvůli úniku zatím neznámé látky, pravděpodobně insekticidu

Dvě minuty po osmé hodině večerní přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje z Integrovaného operačního střediska policie Jihočeského kraje zprávu o úniku látky v několika ulicích města Tábora.

Na místo vyjela profesionální jednotka ze stanice Tábor, která provedeným průzkumem zjistila, že látka je rozlitá v několika ulicích na chodnících, zdech a plotech. Zasaženými ulicemi jsou: Petra z Ústí, Hromádkova a Komenského. Hasiči na místě nezjistili žádné příznaky toxicity látky na osoby či životní prostředí a v jednom z kontejnerů na odpad nalezli stejně zapáchající prázdnou skleněnou láhev. Jednalo se o obal od insekticidu používaného na hubení hmyzu.

Příslušníci Policie ČR okamžitě uzavřeli všechny uvedené ulice. Zasahující hasiči mezitím odebrali vzorek látky a zahájili neutralizaci, na kterou použili roztok sody s vodou. Velitel zásahu si po dohodě s operačními důstojníky HZS Jihočeského kraje na místo vyžádal chemickou laboratoř HZS ČR z Kamenice, jež disponuje prostředky na rozšířenou detekci nebezpečných látek. Zároveň byl prostřednictvím operačního střediska vyrozuměn zástupce odboru životního prostředí táborského městského úřadu.

Chemická laboratoř HZS ČR se na místo události dostavila krátce po 22. hodině. Její pracovníci rozhodli, že přesná detekce látky je na místě události neprůkazná. Odebrali proto vzorky pro následnou analýzu. Konkrétní výsledky obdrží Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje v průběhu dnešního dne.

Látkou zasažený prostor hasiči neutralizovali přibližně do půlnoci. Zasažené pórovité materiály (vstupní rohože do obytného domu) jednotka HZS zajistila a uložila do ochranných obalů a odvezla do skladu nebezpečných látek na stanici v Táboře. Po ukončení dekontaminace velitel zásahu předal místo Policii ČR, která zajistí vyrozumění obyvatel zasažených ulic z důvodu možných rizik, např. pro psy a kočky.

Látka nijak nekontaminovala kanalizaci, nebylo nutné provádět evakuaci obyvatel. Nemáme hlášené žádné zraněné osoby.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet