Pátek 23. unora 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jak se vypořádat se stresem po prožitém ozbrojeném konfliktu? I to budou čeští hasičští psychologové učit své ukrajinské kolegy

Psychologická služba HZS ČR byla založena roku 2003 jako podpora pro příslušníky a zaměstnance při jejich náročné činnosti. Mimoto se psychologové věnují i lidem zasaženým mimořádnou událostí, např. po dopravní nehodě, požáru či při živelních katastrofách většího rozsahu (vichřici, povodních apod.).

Všechny tyto zkušenosti pak předávají v rámci školení a výcviků kolegům z ostatních resortů a institucí. Dlouhodobě spolupracují též s Charitou ČR, s jejímiž představiteli se potkávají pravidelně, například při povodních.

Díky dlouholeté spolupráci požádala Charita ČR lektory z Psychologické služby Hasičského záchranného sboru ČR o pomoc při školení odborníků z Ukrajiny. Ukrajinští psychologové byli vybráni z řad psychologů, kteří na Ukrajině v současnosti působí a poskytují zde psychosociální pomoc. Účastníci byli vybráni ve spolupráci s Charitou Ukrajina a Ukrajinskou katolickou univerzitou ve Lvově.

Přečtěte siPsychologové Hasičského záchranného sboru pomáhají nejen hasičům, ale i lidem v krizové situaci

Pro celkem patnáct psychologů zorganizovala Charita ČR ve dnech 20. až 24. října 2014 speciální kurz. Ukrajinští odborníci se naučí základy školitelských dovedností v oblasti psychosociální péče, stresu a posttraumatickém syndromu.

Po návratu zpět na Ukrajinu tak budou moci působit jako školitelé pro další ukrajinské kolegy, kteří pracují v oblasti psychosociální pomoci. Znalosti a dovednosti, které získají během školení, předají pak na východě Ukrajiny civilistům, kteří byli účastníky ozbrojeného konfliktu, tak vnitřním uprchlíkům po celé Ukrajině.

Kurz se bude skládat z teoretických bloků i praktických částí s nácvikem modelových situací, budou použity i metodické videomateriály a rozbory konkrétních situací a problémů. Účastníci se seznámí s principy práce s lidmi pod zátěží nadměrného stresu, jak zacházet s lidmi po prožitém traumatu i s těmi, kteří vykazují projevy posttraumatického syndromu.

Lektoři z Psychologické služby Hasičského záchranného sboru ČR jsou zkušenými psychology a budou předávat zkušenosti zejména z jejich práce s klienty, kteří potřebují psychosociální pomoc. Jde o přenos české zkušenosti do zahraničí.

Na kurzu se bude podílet kromě psychologů z MV-generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ještě psycholog HZS Středočeského, Zlínského a Olomouckého kraje.

říká plk. PhDr. Zuzana Dittrichová, vedoucí psycholog HZS ČR

Školení financuje Charita ČR z prostředků veřejné sbírky Charita pro Ukrajinu vyhlášené mimo jiné v důsledku konfliktu na východě Ukrajiny.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet