Pátek 21. ledna 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Exploze v Albánii

Tirana – Několika hodinová série explozí v areálu vojenské základny na předměstí albánské metropole Tirany si zatím vyžádala několik lidských životů a okolo 200 zraněných, především civilistů.

Úřady ale hlásí, že dalších několik desítek lidí mohlo o život přijít také. K výbuchům došlo při zneškodňování munice uskladněné na základně, která sloužila jako centrální skladiště zastaralé munice z celé Albánie.

Podle prohlášení albánské administrativy záchranáři zatím v sutinách objevili těla čtyř lidí. Vyprošťovací práce pokračují.

Vláda: Může být až 63 mrtvých
„Neznáme přesné číslo, ale obáváme se nejhoršího u tří pracovních týmů, které byly v přímo v místě výbuchu. V každém z nich bylo 23 lidí. Několik z nich byli Američané,“ řekl agentuře Reuters mluvčí albánského premiéra. Svědek výbuchů Albin Mexchaj odhadl počet lidí v areálu při výbuchu na stovku.

Zraněné záchranáři odvezli do okolních nemocnic. „Deset z nich je ve vážném stavu, ostatní mají lehká zranění a mnozí jsou v šoku,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví Nard Ndoka. Místní média uvádějí, že jde většinou o popáleniny, otřesy mozku, zlomeniny a další lehká zranění způsobená střepinami. Do nemocnic přicházejí obyvatelé Tirany, aby darovali krev, hlásí reportéři.

Zraněné navštívil v nemocnici i premiér Sali Berisha a vyjádřil se také k zatím rozporuplným informacím o ztrátách na životech. „Počet mrtvých je významný,“ řekl Berisha.

Premiér nevyloučil, že příčinou výbuchů mohlo být selhání lidského faktoru. Na druhou stranu zmínil stáří munice v albánských muničních skladech a její stav. „Problém munice je jednou z nejvážnějších a nejstarších hrozeb.“ Podle něho mohlo k explozím dojít kvůli přílišnému stáří uskladněné munice.

Z místa neštěstí přicházejí pouze neúplné a často nejasné informace. Na vině je fakt, že stále dochází k menším explozím. Albánské televizní stanice ukazují záběry zřícených domů. Reportér TV Klan informuje o množství roztroušené nevybuchlé munice v okolí vojenské základny.

Neustávající exploze děsí obyvatele předměstských částí Tirany. Reportéři agentury Reuters hlásí, že lidé opouštějí svá obydlí a vozidla a utíkají do bezpečí.

„Vystrašení lidé oblast opouštějí i pěšky po dálnici, jsou mezi nimi i ženy a děti,“ hlásí z místa kameraman. „Explozí poškozené automobily zůstávají na dálnici opuštěné,“ dodává. Lidé se schovávají do betonových bunkrů vybudovaných režimem diktátora Envera Hodži. Jiní utíkají do okolních kopců.

Krátce po výbuchu armáda na místo vyslala dokonce vrtulníky, které měly zjistit, jaký je rozsah škod a případně pomoci s evakuací a záchrannými pracemi. Ty ale nemohly právě kvůli pokračujícím explozím přistát. Mluvčí ministra vnitra uvedl, že na místo se nyní místo helikoptér vydali policisté a vojáci v obrněných vozidlech.

Evakuace proběhla nejen v okolí vojenské základny ve vesnici Gerdec, ale také na několik kilometrů vzdáleném letišti Matky Terezy. Výbuch byl tak silný, že tlaková vlna rozbila okna letištní budovy. Letiště na půl hodiny přerušilo provoz. Před šestou hodinou středoevropského času byl provoz plně obnoven.

Podobný případ se stal i na Slovensku.

Zdroj: Reuters, Aktualne.cz, Česká televize

-kaw-
Sdílet