Neděle 18. dubna 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Z proražené nádrže nákladní vozidla uniklo zhruba 300 litrů nafty, hasičům její sanace trvala takřka dvě hodiny

Dvě jednotky hasičů zasahovaly ve středu 22. října dopoledne v obci Hrabyně (okres Opava) na Josefovském kopci, kde se stala nehoda nákladního automobilu Scania. Po střetu se svodidly si vozidlo prorazilo palivovou nádrž a unikala z ní na silnici nafta. Nehoda se obešla bez zranění. Díky pohotovému zásahu hasičů se nafta nedostala do potoka Kremlice, který teče pod silnicí.

Nehoda se stala ve středu ráno před půl devátou. Na místo vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice Opava třemi vozidly (cisterna, chemický vůz, kontejnerový automobil s kontejnerem plným sorbentu), společně s ní jednotka sboru dobrovolných hasičů z Hrabyně (cisterna).

Podle řidiče byla v nádrži na 600 litrů zhruba polovina, tedy 300 litrů paliva. Na komunikaci se utvořila naftová laguna. Z laguny nafta postupně stékala do příkopu, kde hasiči včas vykopali záchytnou jímku naplněnou sorbentem. Přitom se jim podařilo dostat vozidlo na zhruba půl kilometrů vzdálenou odstavnou plochu. Tam bylo zaparkováno a pod nádrž hasiči vložili úkapová korýtka, do kterých byla unikající nafta zachycována.

K likvidaci laguny na komunikaci byla na místo povolána speciální hasičská technika – chemický vůz a sorbentový kontejner. Pomocí technických prostředků a sorbentu hasiči naftovou lagunu s vodou odsáli do sudu a silnice očistili. V místě nehody instalovala povolaná Správa silnic MSK dopravní značení omezující rychlost jízdy.

Po dohodě se zástupci odboru životního prostředí Magistrátu města Opavy a se zástupcem státního podniku Povodí Odry bylo rozhodnuto, že další činnosti související s likvidací nehody bude řešit firma Ekoaqua plus s.r.o. Zásah hasičů trval (za vytrvalého deště) zhruba dvě hodny.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet