Úterý 13. dubna 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči „operovali" na chirurgické ambulanci

Hasiče si každý dovede představit při hašení požárů, u dopravních nehod, ale na chirurgické ambulanci už ne. Přitom není výjimkou, že pokud přijde člověk na úrazovou ambulanci a potřebuje sundat prstýnek z chirurgické oceli, jsou k tomu přivoláni právě profesionální hasiči. Takovou situaci řešili hasiči ze stanice Česká Lípa, kteří museli odstranit muži prstýnek z popálené ruky.

Celá „operace" jim trvala kolem deseti minut. Nejprve hasiči použili vysokootáčkovou brusku a poté prstýnek dořezávali speciálními ručními kleštěmi, které připomínají otvírák na konzervy. Kleštěmi jde prstýnek podebrat, takže se postižený nemusí bát, že by utrpěl zranění prstu. Pak se ručně točí klíčkem a kolečko pomalu prstýnek přeřezává. Pod prstýnek se vždy z bezpečnostních důvodů dává buď plíšek nebo speciální látka, která zabraňuje přenosu tepla k prstu. Přeřezávání vždy probíhá za chlazení vodou z injekční stříkačky.

Řadu prstýnků takto sundávají hasiči jak na Českolipsku, tak Liberecku či Jablonecku. Podle situace volí různé nástroje, někdy to je plátek pilky na železo, jindy obyčejný provázek.

por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet