Středa 22. září 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Školáci nacvičovali opuštění hořícího kina

Dne 17. 3. 2008 v 09:06 hod. bylo vyhlášeno cvičení hasičů se simulací požáru kina v Bystřici p. Hostýnem. Na místo vyrazily místní jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů a také posilová JSDHO Rychlov s jedním zásahovým vozem.

Cílem cvičení bylo ověřit schopnosti velitele zásahu a velitelů jednotek při požáru kina, stejně jako i zdokonalit taktické postupy hasičů při mimořádné události. Součástí cvičení byla i prověrka schopností zaměstnanců kina při evakuaci velkého množství diváků v případě požáru. Neméně důležitou položkou cvičení bylo také zjistit skutečný čas potřebný k evakuaci kina.

V prostoru jeviště a za promítacím plátnem došlo k simulovanému zkratu v elektrické zásuvce a k následnému vypadnutí žhavého vodiče na dřevěnou podlahu. Odtud se požár rozšíří po jevišti, za promítací plátno a do hlediště. Zaměstnanci kina zjistili požár a vyhlásili požární poplach.

Požár byl neprodleně nahlášen na tísňovou linku a operační důstojník HZS Zlínského kraje na místo vyslal jednotku profesionálních hasičů z Bystřice pod Hostýnem a dvě jednotky sboru dobrovolných hasičů z Bystřice pod Hostýnem a Rychlova.

Do příjezdu hasičů zahájili zaměstnanci kina evakuaci asi 300 dětí, které přišly na dopolední promítání. Obsluha promítacího stroje vypnula elektrický proud v celé budově kina a hasiči se mohli plně věnovat likvidaci požáru.

Evakuace žáků trvala učitelům a zaměstnancům kina jen asi pět minut. Po vyvedení dětí ze sálu byly všechny přepočítány. Likvidace požáru trvala hasičům asi dvacet minut.

Seznam účastníků cvičení

žáci II. stupně ZŠ Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem, asi 300 žáků
zaměstnanci kina Sušil v Bystřici pod Hostýnem
profesionální a dobrovolní hasiči viz tabulka:
JHZS ZLK ÚO KM stanice Bystřice p. H. (dále JHZS BpH)CAS 24 3200/500 – S3Z1+3
JSDH Bystřice p. H. (dále JSDH BpH)CAS 24 3500/300 – M2R1+3mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje


-wap-
Sdílet