Neděle 25. unora 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dodávku museli z desetimetrové hloubky vodní nádrže Jordán vytáhnout hasiči jeřábem

Profesionální jednotka ze stanice Tábor vyjela krátce před osmou hodinou dopolední s cisternou a člunem k vozidlu potápějícímu se do vodní nádrže Jordán. Po příjezdu na místo bylo provedeným průzkumem zjištěno, že majitel vozidla je na břehu a že vůz, který ze břehu již není viditelný, je uzamčený a nikdo v něm není.

Jednalo se o uzamčenou dodávku tovární značky Ford Trazit, ve které je instalatérské nářadí a která se po špatném zajištění samovolně rozjela ze svahu. Dodávka byla v době příjezdu hasičů přibližně 20 metrů od břehu ve hloubce přibližně deset metrů.

Velitel zásahu si jako posilovou jednotku na místo povolal potápěčskou skupinu a automobilový jeřáb ze stanice České Budějovice. Do doby jejich příjezdu na místo táborská jednotka provedla spuštění člunu na vodní hladinu a připravila norné stěny k zajištění místa a vyzdvižení vozu proti úniku provozních náplní.

Na místo zásahu se dostavil zástupce OŽP, který koordinoval opatření proti kontaminaci vodní hladiny provozními náplněmi vozu.

Po příjezdu posilových jednotek z Českých Budějovic byla dodávka potápěči v nádrži lokalizována, zajištěna lanem a stabilizována pomocí vznosných vaků. Pomocí jistícího lana pak hasiči auto přizvednuli vznosnými vaky a postupně přitáhli ručně ke břehu a ukotvili na automobilový jeřáb. Tím pak byl Ford postupně vytažen z vody a naložen na odtahový vůz.

Jednotka HZS dále provedla likvidaci uniklých provozních náplní zachycených nornými stěnami na hladině nádrže a také uniklých provozních náplní na nábřežní dlažbě. Na místě události hasiči spolupracovali s Policií ČR, Městskou policií Tábor a pracovníky odboru ŽP Městského úřadu Tábor.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet