Neděle 26. září 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hromadná nehoda na dálnici D1 chronologie nehody

Jedna z největších dopravních nehod v dějinách české republiky se stala včera na dálnici D1. Zřejmě není nikdo kdo by o této nehodě nevěděl. My Vám nyní přinášíme chronologii celé nehody s časovou osou a poděkování ředitele kraje Vysočina.

V 10.01 hod oznamuje volající na linku tísňového volání 112 Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina hromadnou dopravní nehodu na 100. km dálnice D1 ve směru na Prahu. Dle prvotních informací, které hasiči získávají se má jedna o několik desítek havarovaných automobilů. Na 100. km dálnice proto vyjíždějí okamžitě profesionální hasiči ze stanice Jihlava, Humpolec, Havlíčkův Brod a v rámci mezikrajské pomoci také profesionálové ze Zruče nad Sázavou.

V 10:24 hod byla nahlášena dopravní nehoda na 127. km dálnice D1 ve směru na Brno. Na pomoc havarovaným automobilům jsou vyslány jednotky ze stanice Velké Meziříčí a Velká Bíteš.

Dálnice D1 se stává neprůjezdnou od 91. do 130. km v obou směrech. Na místě se začínají vytvářet kolony. V těchto kolonách dochází k sérii dalších dopravních nehod. Přibližně stopadesát záchranářů ( hasiči, policisté, zdravotníci a další ) se snaží pomoci zraněným. Na místo přilétají dva vrtulníky LZS a ihned transportují zraněné do nemocnic. ZZS má na místě 12 sanitních vozů.

Hasiči na místo vysílají týlový kontejner, který vytváří zázemí pro zasahující záchranáře. Pro osádky havarovaných vozidel je přistaven autobus, ve kterém jsou k dispozici deky, spacáky, horký čaj a minerálky.

Krajské operační a informační středisko HZS kraje Vysočina vyčleňuje linku s číslem 950 270 101, na kterou mohou lidé z dálnice volat pokud jim dochází palivo, tekutiny, léky nebo mají jiné problémy.

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil svolává pracovní skupinu Doprava krizového štábu kraje Vysočina. Tato skupina složená ze všech složek IZS a ostatních organizací, které na dálnici zasahují začala zasedat v přesné poledne v prostorách HZS kraje Vysočina.

Ve 12:37 hod ohlašuje ZZS ukončení prvotních záchranných prací a bilancuje. Třicet zraněných z tohoto počtu 6 těžce. Všichni ranění byli dopraveni do nemocnic. Policie ČR upřesňuje počet havarovaných automobilů – konečné číslo je 116.

15:00 hod na jednání pracovní skupiny přichází ministr vnitra Ivan Langer v doprovodu generálního ředitele HZS ČR Miroslava Štěpána.

Prohlášení Ivana Langera, ministra vnitra ČR: „Situaci lze považovat v tuto chvíli za stabilizovanou. IZS kraje Vysočina se daří postupně odtraňováňovat následky hromadné havárie na D1. Oceňuji spolupráci jednotlivých složek IZS kraje Vysočina (Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina, Policie ČR, Záchranná služba kraje Vysočina, Dálničnéí policie ČR, Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, Správa a údržba dálnic), díky níž se tuto mimořádnou daří zvládat. Odvedly skvělou práci.“

Prohlášení Miloše Vystrčila, hejtmana kraje Vysočina: " Pravidelné vyhodnocování našich společných zásahů na dálnici D1 se nám vyplácí. Poprvé se Policii ČR ve spolupráci s hasiči podařilo včas zabránit živelnému sjezdu nákladních automobilů z dálnice. Silniční síť kraje Vysočina tak kromě dálnice zůstala pro osobní automobily průjezdná a většina z nich tak mohla postupně dálnici opustit a pokračovat v cestě po krajských a státních silnicích mimo dálnici. Považuji to za velký úspěch. Samosřejmě vždy tomu bude na Vysočině tak, že v určitém okamžiku bude příroda silnější než lidé. Je potřeba s touto situací počítat a ve chvíli, kdy nastane se vyzbrojit i určitou trpělivostí a tolerancí."

15:15 hod je zprovozněna část dálnice od 110. do 100. km ve směru na Prahu. Osobní automobily jsou vyváděny přes odstraněná svodidla. Pro výjezd je určen exit 112 – Pávov.

16:45 hod po 112 km dálnice D1 je zprůjezdněn i jeden jízdní pruh směrem na Brno.

20:37 hod hasiči předávají médiím zprávu- „Dálnice D1 je v obou jízdních směrech – Praha i Brno, vždy v jednom jízdním pruhu, s maximální opatrností průjezdná“.

Pátek 21.03.2008

Od 02:00 hod ve směru na Brno D1 průjezdná ve dvou jízdních pruzích
Od 03:00 hod ve směru na Prahu D1 průjezdná ve dvou jízdních pruzích

Pohled hasičů

Hasiči, kterých bylo na dálnici nasazeno více než čtyřicet, zažili velmi fyzicky i psychicky náročný zásah. Poslední jednotky opouštěly místo nehody po půlnoci. Celkem hasiči z havarovaných vozidel vyprostili za pomoci hydraulického zařízení 8 zraněných, které předali do péče ZZS. Autobus, který byl na místo přistaven pro osádky havarovaných vozidel, využilo několik desítek lidí. Hasiči na místě rozdali přibližně 400 l čaje a dalších tekutin. K dispozici bylo dvacet kusů spacích pytlů a dvacet kusů dek. Na zřízenou telefonní linku 950 270 101 volalo na dvě desítky lidí s nejrůznějšími dotazy. Hasiči ze stanice Humpolec poskytli na své stanici nouzové ubytování pro dva občany Velké Británie, kteří na dálnici havarovali. Ředitel HZS kraje Vysočina společně s náměstkem pro úsek IZS a OŘ v nočních hodinách rozeslal všem zasahujícím hasičům poděkování za jejich práci na dálnici.

Poděkování ředitele HZS kraje Vysočina a náměstka krajského ředitele pro úsek IZS a OŘ

Vážení kolegové,
touto cestou si vám dovolujeme poděkovat za velmi obětavý a profesionální přístup, který jste dnes prokázali při řešení hromadné havárie na dálnici D1. Uvědomujeme si, že podmínky, ve kterých zásah probíhal byly pro vás jak psychicky, tak také fyzicky náročné. O to více oceňujeme, že si tato havárie nevyžádala lidské oběti. Poděkování vám všem rovněž vyjádřil ministr vnitra Ivan Langer, generální ředitel HZS ČR Miroslav Štěpán a hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.
V Jihlavě dne 20.03.2008
plk. Ing. Drahoslav Ryba, v.r.
plk. Ing. Libor Hanuška,v.r.zdroj: HZS kraje Vysočina


-swo-
Sdílet