Středa 14. dubna 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení Letiště 2014 prověřilo koordinaci složek IZS při únosu letadla

Dne 5. listopadu 2014 se na Letišti České Budějovice uskutečnilo taktické cvičení LETIŠTĚ 2014. Cílem cvičení bylo v praxi prověřit schopnosti jednotlivých složek integrovaného záchranného systému reagovat v krizové situaci, v tomto případě při únosu letadla.

Díky simulovanému únosu letadla, které přistálo na Letišti České Budějovice, byl spuštěn poplach TÍSEŇ, který uvedl do pohotovosti všechny složky IZS. Prakticky ukázal možnosti koordinace jednotlivých činností, byly ověřeny dojezdové časy a schopnost komunikace mezi složkami, a prakticky vyzkoušeny postupy, které jsou součástí bezpečnostních plá­nů.

Ze strany Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje se akce zúčastnilo 40 osob, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje nasadil dvě jednotky ze stanic České Budějovice a Křemže, které akci zajišťovali cisternovými automobilovými stříkačkami. Do cvičení bylo dále zapojeno Operační a informační středisko HZS JčK. Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje měla tým lékařů s veškerou automobilní technikou pro mimořádné situace. V neposlední řadě i Letiště České Budějovice ukázalo, že jsou na případné protiprávní jednání plně připraveni.

Letoun typu L – 410 s posádkou poskytlo Ministerstvo obrany České republiky z letiště Praha – Kbely. Taktické cvičení bylo následně vyhodnoceno a získané poznatky budou zařazeny do operačního plánu.

por. Bc. Milan Bajcura, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje
Mgr. Martina Vodičková, tisková mluvčí společnosti Jihočeské letiště
České Budějovice, a. s.
plk. Mgr. Martin Novotný, vedoucí OPIS HZS Jihočeského kraje 
Sdílet