Středa 22. září 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Neatestovaný kynolog u zásahu: Chybný postup velitele

Ostré debaty a polemiky vyvolal materiál: „Jsou závazné pokyny závazné, či si hasiči z kynologů dělají legraci?“ který jsme publikovali v minulém čísle RR. Zprávu o nasazení nekvalifikovaného kynologa Horské služby do prohledávání sutin převzaly i některé hasičské a záchranářské weby. A jak tedy dopadlo prošetření celé události ?

Shrňme si hned v úvodu, co se začátkem prosince na Liberecku odehrálo. Ve středu 12. prosince kolem 16 hodiny tamní operační středisko vyslalo jednotku profesionálních hasičů z Jablonce nad Nisou ke zřícené budově v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Třípatrový dům se podle přítomných zástupců obce sesunul již během minulé noci.

S více než půldenním zpožděním tedy začali hasiči prozkoumávat sutiny, zda-li pod nimi není zavelená osoba. Velitel zásahu si na operačním středisku vyžádal nasazení záchranářského psa. Jak operační zjistil, v daném okamžiku ani jeden ze tři kynologů s platnou atestací nebyl v Libereckém kraji a prostřednictvím republikového operačního střediska požádal o psa z jiného kraje.
Na místo neštěstí se ale nakonec dostavil kynolog z Horské služby s lavinářským psem. Ten však k zásahu na sutinách neměl kvalifikaci. To, že se na sutině ocitnul neatestovaný kynolog přitom neznamenalo jen porušení interních norem. Během nasazení totiž psovod vyhodnotil chování psa tak, že nejméně jednou označil místo, kde se měla nalézat údajná osoba. Šlo o to, čemu kynologové říkají „falešné označení“. Práce psa na sutině tak bezděky v praxi prokázala, proč neatestovaný pes a psovod nemají v ostrém zásahu co dělat.

Kde se vzal?
V materiále v minulém čísle jsme na základě tehdy dostupných informací uvedli, že neatestovaného kynologa povolal k zásahu operační důstojník. Jak jsme však při dalším pátrání zjistili, tato informace neodpovídala reálnému dění. Jak se ale tedy psovod Horské služby na sutině ocitl? Podle informací, které se nám postupem času podařilo shromáždit, bylo vše dílem náhody. Členem hasičského družstva, které na sutině zasahovalo, byl totiž shodou okolností rodinný příslušník lavináře z Horské služby. A zatímco krajské a celorepublikové operační středisko koordinovalo povolání psovodů z jiných krajů, velitel zásahu byl informován, že na místo zásahu může rychleji dorazit lavinový pes.
Velitel zásahu s psovodem Horské služby jeho nasazení projednal nikoliv prostřednictvím operačního střediska, ale ze svého mobilního telefonu. Po telefonátu se psovodem z Horské služby se velitel zásahu zřekl pozvání předurčených psů z jiného kraje a operačnímu důstojníkovi pozvání nasazení atestovaného psa odmítl.
Neatestovaný psovod Horské služby se tedy dostavil na místo zásahu. Trvalo mu to zhruba tři čtvrtě hodiny. Výsledek jeho nasazení bylo „falešné označení“. Za stejnou tři čtvrtě hodinu mohli přitom na místo zásahu dorazit po silnici například atestovaní psovodi z pražské městské policie.

Co na to šéfové?
Chybný postup, kdy se na místě zásahu pohyboval nekvalifikovaný psovod se psem, nenastal v posledních letech poprvé a o některých incidentech také RR v minulosti informoval. Co však oproti předchozím událostem bylo ojedinělé, to byl přístup zástupců krajského ředitelství HZS.
Záhy po publikování materiálu totiž nenásledoval ze strany krajského ředitelství HZS postup, se kterým se jinak bohužel novináři setkávají poměrně často. Nekonalo se žádné obvyklé zamlžování, či bagatelizace kritizované události, ani oblíbená taktika „mrtvého brouka“.

Náměstek ředitele HZS Libereckého kraje pro IZS a operační řízení Roman Hlinovský totiž obratem reagoval jak na publikovaný materiál, tak na samotnou událost. Celou záležitost prošetřil a o výsledky se bez problémů podělil. „Vedení HZS Libereckého kraje vyhodnotilo postup velitele zásahu při povolání neatestovaného kynologa jako jednoznačně chybný,“ vysvětlil. " S tím, že to byla chyba jsme seznámili velitele stanic v kraji a dochází k předání informace všem směnám," dodal zástupce krajského ředitele. Jak také vysvětlil, samotná událost jej i jeho kolegy vedla k hlubšímu prostudování problematiky použití záchranářských psů. „Pokud si člověk sežene větší množství informací, je ihned jasnější, proč nemá na zásahu neatestovaný psovod co dělat. Možná by si ale zasloužilo, aby generální ředitelství kromě vydání předpisu zajistilo i lepší dostupnost informací. Aby operační důstojníci a velitelé zásahu věděli nejen, že mají volat pouze atestované psovody, ale také proč tomu tak má být,“ dodal Roman Hlinovský.


Dušan Stuchlík

Reakci libereckých hasičů si můžete přečíst ZDE


-kaw-
Sdílet