Pondělí 27. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Majitel podlehl nočnímu požáru v prostoru kuchyně

Dne 28. 3. 2008 v 05:00 hod. byli hasiči informováni o požáru domu na pasekách v Jaroslavicích. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma cisternami, kterou posílila jednotka hasičů z povolání města Zlína a další jednotky sboru dobrovolných hasičů z Kostelce, Štípy a Jaroslavic.

K požáru byl vyslán i velící důstojník směny ze Zlína. Po příjezdu na místo bylo potvrzeno, že se jedná o rozsáhlý požár rodinného domu na samotě pasek u Jaroslavic.

Velitel zásahu už cestou k požáru viděl mohutný kouř a vyžádal si další posily. Na místě požáru byl nedostatek vody a operační důstojník vyslal další cisterny dobrovolných hasičů ke kyvadlové dovážce.

Při příjezdu už byl v plamenech takřka celý dům, včetně střechy. Hasiči odstavili své vozy na průjezdní silnici a k domu natáhli asi sto metrů vodního vedení. V dýchacích přístrojích pronikli záchranáři do jedné části domu, kde byly uvázány dvě kozy. Vyplašená a stresovaná zvířata se bránila a došlo i ke kontaktu s hasiči. I přes odpor byla zvířata z hořící a zakouřené místnosti vyvlečena a zachráněna.

Další část jednotky se věnovala požárnímu útoku. Plameny zasáhly nejen střechu, která byla značně prohořelá, ale také vnitřní obytné místnosti. Stropy se propadly a byla obava o majitele domu, který nebyl k nalezení. Po útoku z několika stran se hasičům podařilo uhasit plameny na střeše asi po hodině intenzivního hašení, další hodinu trvaly hasební práce v obytných místnostech a v hospodářské části stavení. Likvidační a dohašovací práce budou trvat celé dopoledne.

Při zásahu došlo k jednomu lehkému zranění zasahujícího profesionálního hasiče ze stanice Zlín. Na toho spadla střešní krytina a zranila ho na rameni, a to když se letící taška svezla po jeho ochranné přilbě. Díky ochranným pomůckám nebyl zraněn vážně, ale musel být vystřídán.

Krátce před sedmou hodinou ráno hlásil velitel zásahu, že po průniku do domu bylo nalezeno torzo těla, pravděpodobně devětačtyřice­tiletého majitele, který byl zavalen pod spadlým stropem v prostoru kuchyňky.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno společně s policií. Dál probíhá vyšetřovaní příčiny vzniku.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-swo-
Sdílet