Pátek 23. unora 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Teplárně Trmice hořelo ve strojovně a olej unikl do čističky, takový byl námět havarijního cvičení

Krátce po deváté hodině ranní došlo v trmické teplárně k požáru olejového hospodářství v suterénu strojovny a následnému úniku oleje do čističky odpadních vod. K zásahu okamžitě vyjela jednotka hasičů Teplárny Trmice k likvidaci ohniska požáru i zabránění ekologické havárie. Naštěstí se jednalo o další z havarijních cvičení, které probíhají v rámci Skupiny ČEZ v jednotlivých elektrárnách.

Cvičení je nedílnou součástí naší práce a slouží především k prevenci. Umožňuje nám se na samotnou zpravidla tvrdou realitu dobře připravit. Vyzkoušíme nejen sebe, ale prověříme také spolupráci s ostatními zaměstnanci teplárny a samozřejmě také techniku.

vysvětluje David Proft, velitel pobočné stanice požární ochrany teplárny Trmice

Dnešní mimořádnou událost zpozoroval krátce po deváté hodině pracovník dozorny na strojovně, který okamžitě informoval směnového inženýra. Ten situaci prověřil a následně postupoval v souladu s plánem havarijní připravenosti. Za použití megafonu došlo k evakuaci osob a do teplárny vyjel místní hasičský záchranný sbor ČEZ, který začal likvidovat požár.

V rámci cvičení došlo také k úniku oleje do čističky odpadních vod. Zaměstnanci teplárny spolu s podnikovými hasiči zabránili úniku oleje do řeky Bíliny instalací norných stěn v záchytné jímce čističky odpadních vod. Následně došlo k likvidaci zachycených olejových látek.

Jednalo se o poslední z letošních 23 havarijních cvičení, která probíhala v průběhu celého roku na klasických a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ.

říká Josef Tisoň, specialista útvaru Havarijní připravenost ČEZ

Kromě požáru v Trmicích jsme se museli vypořádat například s nálezem podezřelého předmětu v elektrárně Prunéřov, nástražným výbušným systémem ve vodní elektrárně Kamýk, únikem kyseliny chlorovodíkové v elektrárně Tisová nebo požárem v kabelové šachtě ve vodní elektrárně Orlík.

Teplárna Trmice patří do Skupiny ČEZ, je zde instalováno 6 kotlů o celkovém tepelném výkonu 469,2 MWt a 6 turbogenerátorů na výrobu elektrické energie o výkonu 89 MWe. Do města Ústí nad Labem dodává teplárna 3700 TJ tepelné energie v páře za rok. Celkem je k ní připojeno více než 1300 odběrných míst. Teplem zásobuje zhruba 27 tisíc domácností a na tři desítky průmyslových podniků ve svém okolí.

Soňa Holingerová
mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy
Sdílet