Pondělí 19. dubna 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči si poprvé vyzkoušeli evakuaci osob z nové lanovky na Sněžku

Ve středu 12. listopadu 2014 proběhlo plánované cvičení hasičů – lezců Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje na nové kabinové lanovce na Sněžku v Peci pod Sněžkou. Na 40 hasičů z územních odborů Hradec Králové, Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou si během plánované údržby, kdy je lanovka mimo provoz, cvičilo záchranu lidí z kabinek. Hasiči tak měli poprvé šanci vyzkoušet si postupy při záchraně lidí z nové lanovky, a to bez využití vrtulníku.

Hasiči cvičili v dolní části lanovky, kde v patnácti kabinkách zůstalo uvězněno na 30 lidí. Úkolem a cílem hasičů bylo v co nejkratším čase a přitom bezpečně zachránit všechny uvězněné osoby. Povinností provozovatele je v případě poruchy lanovky zajistit evakuaci všech lidí do dvou hodin, což není vždy jednoduchý úkol.

Hasiči vystoupali na podpěru lanové dráhy a spustili se po nosném laně ke kabince. Následně upevnili figuranta do speciálního postroje a ten za asistence hasiče na zemi slanil dolů.

Hasiči – lezci cvičí pravidelně každý rok záchranu osob z lanovek, ať již sedačkových, či kabinových. Převážná část výcviků se provádí na lanové dráze Černá hora – Protěž v Janských Lázních nebo v Orlických horách.

por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet