Úterý 21. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nehoda 3 kamionů v Jablůnkově

Čtyři jednotky hasičů, včetně dvou vyprošťovacích speciálů, zasahovaly ve středu 2. 4. 2008 u nehody dvou litevských a jednoho českého kamionu, které se střetly v esovité zatáčce v Jablunkově (okres Frýdek-Místek) nedaleko zdejšího sanatoria.Přidány fotografie

Nehoda, která se stala krátce před středečním polednem, se naštěstí obešla bez zranění. Zásah hasičů i tak trval tři hodiny.

Na silnici I/11 zasahovaly dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Třinci a Frýdku-Místku a dvě dobrovolné jednotky z Jablunkova a Mostů u Jablunkova. Vyprošťovací speciál Mercedes Benz Bizon byl povolán ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu, Tatra 815 ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku, sdělil serveru Požáry.cz tiskový mluvčí.

Všechny tři kamiony – litevská Scania a Mercedes a DAF s jihomoravskou registrační značkou – skončily na kolech, ale „nalisované“ vedle sebe. Hasiči museli pomáhat jednomu z řidičů ven z kabiny – bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení. Nebyl viditelně zraněný, ale předali jej k vyšetření Zdravotnické záchranné službě.

Z českého DAFu s proraženými palivovými nádržemi unikly na vozovku provozní kapaliny, které hasiči uklidili pomocí sorbentu, část nafty unikla do zeminy vedle silnice. Na místo byla přivolána sanační firma. Do nedalekého potoka se ale nafta nedostala. Z tohoto kamionu museli hasiči přečerpat do připravených nádob kolem 60 litrů nafty.

Oba litevské kamiony – jeden vezl plechy pro auta, druhý autosoučástky, jely směrem na Třinec, český kamion vezl matrace a jel směrem na Mosty u Jablunkova. Vyprošťovací Tatra je musela od sebe odtahovat do boku, aby nedošlo k dodatečnému poškození návěsů kamionů.

Silnice byla od nehody neprůjezdná v obou směrech, kolona čekajících aut se údajně táhla do Třince. Hasiči na místo povolali techniku Správy silnic Moravskoslezského kraje, aby vyčistila zhruba 150 metrů silnice, která byla znečištěna nebezpečně „klouzavou“ směsí nafty a dešťové vody.

Po vyčištění vozovky bude silnice zprůjezdněna a rychlost projíždějících vozidel v úseku nehody bude snížena na 30 km/hod.

Poslední vážná nehoda se stala ve stejném úseku uplynulou sobotu dopoledne – srazily se zda dva osobní automobily Hyundai Lantra a Volkswagen Golf Combi. Hasiči vyprošovali z lantry s pomocí zdravotnických záchranářů vážně zraněného spolujezdce (34) v bezvědomí, který nepoužil bezpečnostní pásy a nespustil se mu airbag, zatímco řidiči fungoval. Vrtulník Letecké záchranné služby jej převezl do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje


-kuw-
Sdílet